در جواب به این پرسش که چگونه به کودکان زبان انگلیسی آموزش دهیم، جواب های زیادی وجود دارد که در این مطلب آن را خواهید آموخت.
اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی که در جهان شناخته شده است باعث شده است که افراد زیادی در رده های سنی مختلف تمایل داشته باشند این زبان را بیاموزند. از این رو آموزشگاهها و موسسات زیادی در تمام شهرهای ایران به تدریس خصوصی زبان انگلیسی و آموزش این زبان می پردازند. اما سوال مهمی که برای اکثر افراد پیش می آید این است که یادگیری زبان انگلیسی از چه سنی باید آغاز شود؟ آیا در سنین پایین می توان زبان انگلیسی را به کودکان آموزش داد؟ اگر کودکان هم می توانند زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یا سوم خود به آسانی بیاموزند، چگونه به کودکان زبان انگلیسی آموزش دهیم که آنها را از یادگیری زده نکند؟ در ادامه به پاسخ این پرسش ها می پردازیم.

بهترین سن برای شروع یادگیری زبان انگلیسی

در جواب به این سوال که بهترین سن برای شروع یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است باید بگوییم از آنجه که شیوه های متنوعی برای آموزش زبان انگلیسی در رده های سنی مختلف وجود دارد، تمام رده های سنی می توانند این زبان را بخوبی بیاموزند. یادگیری زبان انگلیسی بیش از آنکه به عواملی همچون سن و شرایط محیطی ربط داشته باشد، به میزان علاقه فرد به یادگیری، تلاش و اراده وی، منابع آموزشی و شیوه آموزش مربوط می شود. اگرچه عده زیادی از کارشناسان بر این اعتقادند که یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان دشوار است، اما اکنون در ایران در بسیاری از مهدکودک ها و مدارس غیر انتفاعی این زبان به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود و عده زیادی توانسته اند زبان انگلیسی را بیاموزند.
دلیل عمده اینکه بسیاری از افراد نمی توانند زبان انگلیسی را بخوبی بیاموزند، سن یا عوامل خارجی نیست، بلکه این افراد مهم ترین شرط یادگیری زابن انگلیسی یعنی دلایل مهم برای یادگیری زبان را ندارند. بنابراین بهترین سن برای شروع یادگیری زبان انگلیسی می تواند زمانی باشد که فرد با دلایل بسیار محکم و انگیزه بسیار زیاد تصمیم می گیرد این زبان را بیاموزد. سن کودکی زمان بسیار مناسبی است چرا که فرد می تواند زمان بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی در اختیار داشته باشد.

فواید یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

همانطور که گفته شد چنانچه کودکان از فواید یادگیری زبان انگلیسی مطلع نباشند و دلایل کافی برای یادگیری این زبان به آنها داده نشود، قطعا نه تنها به یادگیری آن علاقمند نخواهند بود بلکه اینکار برای آنها کاری طاقت فرسا خواهد شد. بنابراین توصیه ما به والدین و مربیان عزیز این است که پیش از آنکه بزور یا با دلایل و استدلال هایی که برای کودکان اصلا معنایی ندارد، آنها را وادار به یادگیری این زبان نمایید، ابتدا فواید یادگیری زبان انگلیسی برای آنها را بازگو کنید. حتما دقت داشته باشید که این دلایل باید دلایلی باشد که جزو علایق کودک می باشد نه دلایلی که بر اساس منطق بزرگسالانه شما شکل گرفته است. از جمله فواید زبان انگلیسی برای کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- یادگیری یک زبان دوم باعث می شود که حافظه کودکان تقویت شده و از همان سنین کم بتوانند زبان دومی را بخوبی بیاموزند.
۲- از همان دوران کودکی وی می تواند تمام انیمیشن و فیلم های مورد علاقه خود را به زبان اصلی انگلیسی ببیند و آنها را متوجه شود.
۳- کودک پس از یادگیری زبان انگلیسی می تواند تمام بازی ها و برنامه هایی را که به زبان انگلیسی هستند بخواند و از آنها استفاده نماید.
۴- در همان سنین کودکی، کودک شما به دلیل یادگیری زبانی که سایر هم سن و سال های وی بلد نیستند، احساس عت نفس و اعتماد به نفس بیشتری می کند.
۵- آموختن زبان انگلیسی در مدرسه و کسب نمره بالاتر برای وی بسیار راحت تر خواهد شد.
۶- کودکان عاشق این هستند که مورد توجه باشند و مهم خوانده شوند. اینکه کودک بر یک زبان دوم تسلط داشته باشد و بتواند صحبت کند، قطعا به وی احساس ارزشمندی بیشتری می دهد.
۷- می تواند دوستانی داشته باشد که به زبان انگلیسی صحبت می کنند.
۸- خواندن داستان های کودک انگلیسی برای وی راحت و لذت بخش خواهد بود.

آموزش زبان به کودکان

چگونه به بچه ها زبان انگلیسی آموزش دهیم

برای اینکه کودکان بتوانند زبان انگلیسی را بخوبی بیاموزند ابتدا باید آنها را به لحاظ روحی و ذهنی آماده نمایید. پس از آن سراغ مربی و منابع آموزشی خوب بروید. از این رو مراحل آموزش زبان انگلیسی به کودکان به صورت زیر خواهد بود.

مراحل آماده سازی کودک برای یادگیری زبان انگلیسی

یکی از مهم ترین بخش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان مرحله آماده سازی آنها است که قطعا باید پیش از شروع کلاس های آموزشی انجام شود. والدین باید با کودک خود به گفتگو بپردازند و فواید یادگیری زبان انگلیسی را برای وی توضیح دهند. به وی انگیزه کافی را بدهند و علاقه ای که برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار ضروری است در وی ایجاد نمایند. بسیاری از کودکان برای رفتن به کلاس ها دچار ترس و واهمه می شوند و این وظیفه والدین است که از لذت هایی که در طی کلاس برای کودک ایجاد می شود برای وی سخن بگویند تا وی با عشق وارد کلاس زبان شود. همین مرحله مهمترین مرحله یادگیری زبان انگلیسی در کودکان است که اغلب والدین برای آن وقت نمی گذارند.

اگر قصد دارید یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را شروع کنید این مطلب برای شما مفید خواهد بود : شروع یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

کارهایی که برای آموزش زبان انگلیسی به بچه ها باید انجام داد

حال که والدین کودک را مجاب و علاقمند کرده اند که به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد باید قبل از شروع پروسه آموزش کارهای زیر را برای وی انجام دهید:
۱- معتبرترین آموزشگاه زبان انگلیسی را برای کودک انتخاب نمایید.
۲- مدرس هایی را که در زمینه آموزش زبان به کودکان فعالیت دارند را بیابید و بهترین فرد را برای آموزش فرزند خود انتخاب نمایید.
۳- از منابع آموزشی که قرار است آنها مورد استفاده قرار دهند اطلاعات کسب نمایید و مطئن باشید که یک منبع عالی برای یادگیری زبان انگلیسی در وی می باشد.
۴- کودک را مرتب تشویق نمایید که کلاس زبان بسیار لذت بخش است.
کارهایی که در مسیر یادگیری باید برای کودکان انجام داد
حال که تمام مراحل قبلی به درستی پیش رفته است مهم ترین مسولیت آموزش زبان به کودکان، بر عهده مدرس و معلم وی خواهد بود. برای آموزش بهتر به کودکان لازم است برخی از تکنیک های آموزش را در آنها بکار برد. از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- از شعر و موسیقی های جذاب برای آموزش کودکان استفاده کنید. کودکان هر چیزی را که به آنها حس خوبی بدهد به خوبی می آموزند.
۲- سعی کنید برای یادگیری بهتر از تصاویر و نقاشی کمک بگیرید.
۳- فیلم ها و انیمیشن های مورد علاقه آنها را که به زبان انگلیسی هستند پخش کنید و آنها را تشویق کنید که کلمات بکار رفته در انیمیشن ها را بیاموزند.
۴- بازی و سرگرمی را برای آموزش بهتر و ایجاد شور و اشتیاق یادگیری در کودکان بکار ببرید. سعی کنید بازی هایی را بکار ببرید که خودشان به آن علاقه مند هستند به این شیوه مشتاقانه تر بازی را انجام داده و شما هم به اهداف آموزشی خود خواهید رسید. در این راستا بازی های عروسکی بسیار جذاب بوده و کودکان می توانند مکالمات روزمره را در قالب بازی عروسکی انجام دهند.
۵- به آنها جایزه دهید تا مشتاقانه تر به یادگیری بپردازند. اینکار می تواند با جایزه های بسیار کوچک هم انجام شود.
۶- قصه های مصور کودکانه انگلیسی زیادی وجود دارند که می توانند برای کودکان جذاب باشند. این قصه ها را برای آنها خریداری نمایید و به همراه آنها گوش دهید.
۷- برنامه ها و بازی های آموزش زبان انگلیسی را بر روی تب لت وگوشی نصب نمایید تا آنها بتوانند از آن استفاده نمایند.
۸- در کارهای روزمره سعی کنید نام اشیا، جانوران و رنگ ها را به انگلیسی بگویید تا کودک از شما بیاموزد.
۹- برای یادگیری لغات جدید می توانید به کودک خود قلش کارت های ساده بدهید تا از آنها استفاده نماید. فلش کارت های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان مشابه یک بازی است.
۱۰- پوسترهای آموزشی اعداد، رنگ ها و نام حیوانات را در مدرسه، کلاس و اتاق کودک نصب نمایید تا همواره پیش چشم وی باشند و هر بار عمدا به آنها اشاره کنید تا توجه کودک به آنها جلب شود.
امیدوارم این مطلب توانسته باشد نکات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. دقت داشته باشید علاوه بر همه این نکات صبر و مهربانی شما با کودک و همینطور ایجاد شور و اشتیاق یادگیری در وی مهم ترین بخشی است که باید به آن توجه شود بنابراین این نکات را همواره در خاطرداشته باشید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)