برای شروع یادگیری مکالمه زبان انگلیسی چه روش هایی وجود دارد ؟ آیا می توان مکالمه زبان انگلیسی را از کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی به خوبی یاد گرفت؟

یادگیری هر زبانی دارای دو قسمت اصلی ورودی و خروجی می باشد که برای تسلط بهتر بر آن باید هر دو قسمت را به به خوبی یاد بگیرد. اما این قسمت ها هم هر کدام خود شامل دو قسمت دیگر هستند. قسمت ورودی زبان شامل خواندن و شنیدن و قسمت خروجی هم شامل نوشتن و مکالمه می باشد. هر چند که تمامی قسمت ها دارای اهمیت بالایی هستند اما نقش شنیدن و مکالمه را در یادگیری زبان می توان پررنگ تر دانست چرا که برای برقرای ارتباط این دو مهارت بیشتر نیاز خواهد بود البته زمانی که ورودی شما کامل و منظم نباشد قطعا در خروجی هم مشکل خواهید داشت.

چرا مهارت مکالمه همیشه سخت تر است؟

زمانی که در یک جامعه هستید که زبان انگلیسی در آن کم استفاده می شود و شما نیازی ندارید که با این زبان صحبت کنید بنابراین حتی در صورت تمایل به یادگیری هم معمولا بر روی قسمت های دیگر زبان که شامل گوش دادن و خواندن و نوشتن است بیشتر تمرکز می کنید. همچنین بسیاری از زبان آموزان از اعتماد به نفس پایینی برای شروع مکالمات و حرف زدن برخوردار هستند و یا اینکه هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی دچار استرس می شوند و از اشتباه کردن می ترسند. تمامی این دلایل باعث سخت شدن مکالمه برای زبان آموزان می شوند.

این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: چه زبان هایی برای فارسی زبانان سخت است؟

بهترین روش ها برای ارتقاء مهارت مکالمه انگلیسی

برای آنکه بتوانید بر مهارت مکالمه و صحبت کردن به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید راه های متنوعی وجود دارد اما قبل از انجام هر گونه تمرینی نیاز هست که اعتماد به نفس خودتان را بالا ببرید و مانند مهارت های دیگر زبان بدون ترس و استرس اقدام به بهبود مهارت مکالمه بکند. از جمله بهترین روش های یادگیری مکالمه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در کلاس هایی شرکت کنید که بر اساس روش DM تدریس می کنند

روش (DM =Direct Method) یک از روش های آموزش زبان انگلیسی است که در آن استفاده از زبان مادری مجاز نمی باشد و زبان آموز موظف است که به زبان انگلیسی حرف بزند. هر چند این روش را می توان جزء روش های منسوخ آموزش زبان انگلیسی دانست اما می تواند برای کسانی که بر مهارت های شنیداری، نوشتاری، و خواندن تسلط کافی دارند و در مکالمه ضعیف می باشند بسیار موثر باشد و نتیجه مطلوبی داشته باشد

شرکت در کلاس هایی با روش تدریس SW

روش (SW =Silent Way) نیز یکی از روش های دیگری است که زبان آموز در کلاس موظف است که به زبان انگلیسی حرف بزند. اساس این روش سکوت استاد و مدرس است و دانش آموزان را به بحث در مورد موضوعات مختلف وادار می کند. در این روش اعتماد به نفس زبان آموز به شدت بالا رفته و هراسی از اشتباه کردن نخواهد داشت. این روش علاوه بر مهارت مکالمه، مهارت شنیداری زبان آموز را نیز به خوبی تقویت می کند.

از تکنولوژی و فناوری های به روز استفاده کنید

زندگی امروزه بشر را نمی توان بدون تکنولوژی و فناوری ها تصور کرد. چرا که این ابزارها به جزء جدانشدنی زندگی تبدیل شده اند. شاید بدون استفاده از این مواد بتوانید زبان انگلیسی و تمام مهارت های آن را یاد بگیرد اما قطعا این ابزارها سرعت یادگیری شما را به شدت افزایش می دهند. وجود گوشی های هوشمند توانسته بسیاری از امکانات و منابع را به شیوه ای راحت در اختیار داشته باشیم. می توانید با استفاده از نرم افزارهایی مانند اسکایپ با دوستان خودتان در هر جای دنیا با زبان انگلیسی مکالمه داشته باشید و یا آنکه از نرم افزارهای دیگر برای ارتقای مهارتهای خواندن، نوشتن و گوش دادن خودتان استفاده کنید.

بدون آنکه فکر کنید همه چیز را ترجمه کنید

این تمرین یکی از بهترین روش های بهبود مهارت مکالمه انگلیسی می باشد. سعی کنید هر چیزی را که می شنوید بلافاصله و بدون فکر کردن به زبان انگلیسی بازگو کنید. برای این کار می توانید از برنامه های تلویزیونی و یا متون کتاب ها استفاده کنید. همچنین فکر کردن با صدای بلند نیز می تواند تمرین مناسبی برای شما باشد. سعی کنید به زبان انگلیسی و با صدای بلند فکر کنید.

دایره لغات خودتان را گسترش دهید

لغات و واژه های آجرهای دیوار زبان هستند هرچقد آجر بیشتری داشته باشید می توانید دیوار بلندتری بسازید. سعی کنید با یک برنامه مشخص روزانه تعدادی واژه جدید را یاد بگیرید. برای این کار می توانید یک دفترچه یادداشت داشته باشید و لغات را یادداشت کنید و یا از فلش کارت ها استفاده کنید.

کارهای روزانه خودتان را روایت کنید

سعی کنید هر روز کارهایی را که انجام می دهید به زبان انگلیسی بازگو کنید و صدای خودتان را ضبط کنید با این کار می توانید ایرادات و اشکالات خودتان را پس از گوش دادن به صدای ضبط شده برطرف کنید. این کار به عنوان یک چالش برای سنجش میزان لغات و سختی گرامر هم به حساب می آید و می توانید به خوبی برای رفع اشکلات گرامری هم از آن استفاده کنید.

قرار گرفتن در محیط مرتبط

این روش هم به عنوان یکی از بهترین روش های بهبود مهارت های شنیداری و گفتاری زبان انگلیسی به نام روش فراگیر شناخته می شود. در این روش زبان آموز با تکیه بر شرایط مالی و امکانات مناسب می تواند به کشورهای انگلیسی زبان سفر کرده و در محیط انگلیسی زبانان قرار بگیرد و به این صورت مکلمه خودش را تقویت کند. شاید این روش برای همه افراد مقدور نباشد اما یکی از بهترین گزینه ها برای ارتقاء مهارت مکالمه انگلیسی می باشد.

تدریس خصوصی زبان انگلیسی

تدریس خصوصی به عنوان یک از بهترین روش های آموزش امروزه توانسته با وجود هزینه های بالا نسبت به سایر روش های آموزش از محبوبیت بالایی برخوردار است. در این روش تمام مهارت های ۴ گانه زبان آموز به صورت همزمان پیشرفت می کند. در تدریس خصوصی معمولا از روش (CLT =Communicative Language Teaching)  استفاده می شود که معمولا دارای سیلابس مشخصی نیست و هر بار موضوع خاصی برای بحث و گفتگو انتخاب می شود.

شروع یادگیری زبان

آموزشگاه تدریس خصوصی زبان سروش دانش به عنوان یکی از بهترین آموزشگاه های تدریس زبان های خارجه در شهر تهران به صورت تضمینی زبان انگلیسی را به شما آموزش می دهد. از مهم ترین ویژگی های این آموزشگاه می توان به سابقه دو دهه ای، بهره گیری از اساتید مجرب و با دانش آقا و خانم، امکان تدریس خصوصی در منزل، استفاده از جدیدترین شیوه های آموزشی به روز، قسط بندی شهریه ها برای زبان آموزان و اخذ آزمون های تعیین سطح رایگان را نام برد.

اشتباهات رایج در یادگیری و بهبود مهارت های انگلیسی

در انجام هر کاری مرتکب شدن اشتباهات می تواند شما را از هدف خودتان دور و منصرف کند و یا اینکه روند یادگیری شما را کند نماید. برای یادگیری زبان انگلیسی هم اشتباهاتی وجود دارند که می توانند مهلک باشند که مهم ترین آنها عبارت اند از:

 • ترسیدن از اشتباه کردن و مسخره شدن توسط بقیه
 • وابستگی بیش از حد به آموزشگاه و مدرس
 • اصرار بر کامل و بی نقص بودن
 • اصرار بر تسلط بر یکی از مهارت ها بیشتر از بقیه مهارت ها
 • محدود کردن خود به یک روش آموزشی
 • عدم وجود برنامه ریزی مناسب برای یادگیری زبان
 • تمرین نداشتن روزانه و مستمر
 • مشخص نکردن هدف اصلی از یادگیری
 • ارزشیابی نکردن میزان پیشرفت
 • مدرت زمان یادگیری زبان انگلیس و تسلط بر مهارت ها
  زمانی که فردی می خواهد یک زبان جدید را یاد بگیرد معمولا سوالاتی در مورد مدت زمان یادگیری زبان جدید برایش پیش می آید که به دلیل داشتن عطش یادگیری سریع و ساده می باشد. مدت زمان یادگیری تمام زبان ها به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که زبان انگلیسی هم در این قاعده قرار دارد. از جمله مهم ترین فاکتورهای یادگیری زبان می توان به مواردی همچون سن و سال فرد زبان آموز، میزان آشنایی قبلی فرد با زبان جدید، توانایی های او، شیوه ها و منابع آموزشی مورد استفاده، میزان انگیزه و انرژی فرد، میزان تمرین و زمانی که صرف یادگیری می کند اشاره کرد.
۴.۶/۵ - (۷ امتیاز)