چه منابعی به عنوان بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی شناخته می‌شوند؟ بهترین روش یادگیری این زبان چه روشی است؟ در ادامه جواب این سوالات را خواهید یافت.

زبان انگلیسی به عنوان یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها در سراسر دنیا شناخته می‌شود و بعد از زبان‌های چینی و اسپانیایی به عنوان پر گویش‌ترین زبان دنیا شناخته می‌شود. تقریباً تمامی افراد تمایل دارند برای یادگیری زبان دوم خود این زبان را انتخاب کنند چرا که به عنوان زبان بین‌المللی شناخته می‌شود. زمانی که شخصی قصد دارد یادگیری یک زبان جدید را شروع کند در ذهن خودش سؤالات زیادی در مورد منابع، روش‌ها، مدت زمان، هزینه‌ها و سختی یادگیری زبان دارد که به دلیل داشتن عطش یادگیری سریع آن زبان است.

امروزه برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی منابع بسیار زیادی روانه بازارها شده‌اند که انتخاب را برای زبان‌آموزان سخت کرده‌اند؛ اما بهترین منابع یادگیری زبان باید با توجه به سطح سواد، سن، روش و شیوه یادگیری و هدف فرد زبان‌آموز انتخاب شود. یادگیری تمامی زبان‌ها و خصوصاً زبان انگلیسی به دو قسمت ورودی و خروجی تقسیم می‌شود که هر کدام از این قسمت‌ها نیز خود شامل دو بخش هستند. بخش ورودی را مهارت‌های شنیدن و خواندن تشکیل می‌دهند و بخش خروجی از مهارت‌های نوشتن و حرف زدن درست شده است. بنابراین بهترین منابع زبان انگلیسی منابعی هستند که مهارت مکالمه، دایره واژگان، مهارت گرامر و مهارت خواندن زبان‌آموز را توسعه بدهند.

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی

شاید بتوان گفت با وجود آنکه امروزه نرم‌افزارها، سایت‌ها و بسته‌های آموزشی بسیار زیادی در جهت آموزش زبان‌های خارجه، خصوصاً زبان انگلیسی وارد بازارها شده‌اند و در دسترس افراد قرار دارند، اما هنوز هم اصلی‌ترین و بهترین منابع آموزشی برای یادگیری این زبان، کتاب‌ها هستند چرا که نرم‌افزارها و سایت‌ها نیز برای تولید محتواهای خودشان به کتاب‌ها نیاز دارند. از بهترین کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی می‌توان موارد زیر را نام برد:

کتاب‌های English File

با توجه به اینکه کتاب‌های English File در سطوح مختلفی توسط انتشارات آکسفورد و در دو نسخه بریتیش و آمریکایی روانه بازارها شده است، به عنوان یکی از بهترین منابع آموزش و یادگیری زبان انگلیسی شناخته می‌شود. این کتاب‌ها در هر سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته به تمامی جوانب زبان انگلیسی (خواندن، شنیدن، نوشتن و حرف زدن) پرداخته است و یکی از کامل‌ترین منابع زبان در دنیا به شمار می‌رود. کتاب‌های English File در کنار مهارت‌های اصلی، مهارت‌هایی مانند تلفظ، گرامر و دایره واژگان را نیز پوشش داده‌اند.

کتاب‌های Top Notch

در صورتی که زبان‌آموزان می‌خواهند بر زبان عمومی تسلط داشته باشند، کتاب‌های تاپ ناچ که در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته، توسط موسسه معتبر و مشهور پیرسون لانگمن (Pearson – Longman) منتشر شده‌اند می‌تواند بهترین گزینه باشد. این کتاب‌ها منابعی شگفت انگیز و عالی برای بهبود مهارت‌های اصلی بوده و از نظر گرامر و لغت نیز می‌تواند کمک بسیار زیادی به زبان‌آموزان بکند. تمامی کتاب‌های تاپ ناچ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که موضوعات به روز دنیا را پوشش بدهند و هم‌زمان تمامی مهارت‌ها را توسعه بدهند. اساس کتاب‌های تاپ ناچ، ساده آموزی است. نویسندگان این کتاب‌ها سعی کرده‌اند که زبان‌آموزان را تشویق کنند تا مکالماتی ساده برقرار کنند که این امر می‌تواند اعتماد به نفس و انگیزه زبان‌آموزان را به شدت بالا برده و یادگیری زبان را برای آنان راحت‌تر کند.

کتاب‌های English In Use

یکی از منابع ارزشمند و معتبر برای یادگیری زبان انگلیسی و اخذ مدارکی همچون تافل و آیلتس، کتاب‌های English In Use هستند که توسط انتشارات Cambridge در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته روانه بازارها شده‌اند. کتاب‌های English In Use را می‌توان معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های آموزش گرامر انگلیسی دانست که به جوانب دیگر زبان انگلیسی هم توجه ویژه‌ای داشته است. هرچند که این کتاب‌ها برای هر سطحی از مهارت زبان‌آموزان می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد اما می‌توان گفت که برای زبان‌آموزانی که در سطح متوسط زبان انگلیسی قرار دارند بهترین گزینه ممکن است. در این کتاب‌ها بیشتر از ۳۰۰ درس گرامری گنجانده شده است. همچنین به ازای هر درس نیز تمریناتی برای زبان‌آموزان قرار داده شده تا میزان توانایی و مهارت خودشان را محک بزنند.

کتاب‌های Oxford Word Skill

یکی دیگر از معتبرترین و معروف‌ترین منابع یادگیری زبان انگلیسی، سری کتاب‌های Oxford Word Skill است که همچون سایر کتاب‌های معرفی شده در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته و توسط انتشارات آکسفورد به زبان‌آموزان معرفی شده است. این سری از کتاب‌ها علاوه بر سه کتاب Basic، Intermediate و Advance، دو کتاب دیگر به نام‌های Idiom و Phrasal Verb دارد که در دو سطح متوسط و پیشرفته عرضه می‌شوند. کتاب‌های Oxford Word Skill برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی به خوبی از تصاویر، مثال‌های واقعی و تمرین‌های کاربردی بهره گرفته است و تبدیل به یکی از بهترین منابع یادگیری زبان انگلیسی در سراسر دنیا شده است.

کتاب‌های Four Coners

کتاب‌های Four Coners نیز از دیگر منابع یادگیری زبان انگلیسی هستند که توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده‌اند و بیشتر برای زبان‌آموزان سطح ابتدایی و متوسط مناسب است. این کتاب‌ها بر روی چهار مهارت اصلی زبان تأکید دارند و به شیوه‌ای ساده و روان زبان انگلیسی را آموزش می‌دهند. زمانی که زبان‌آموزان کتاب‌های Four Coners را به اتمام رساندند می‌توانند برای سطح پیشرفته خودشان از کتاب‌های Passages استفاده کنند که دانشگاه کمبریج برای تکمیل دوره‌های ابتدایی و متوسطه منتشر کرده است. این مجموعه کتاب نیز در میان زبان‌آموزان کشورهای مختلف به عنوان یکی از محبوب‌ترین منابع یادگیری زبان انگلیسی شناخته می‌شوند.

بهترین نرم‌افزارها و بسته‌های آموزشی یادگیری زبان انگلیسی

امروزه برای یادگیری زبان‌های خارجی نرم‌افزارهای بسیار زیادی وجود دارند و زبان‌آموزان باید بر اساس نیاز خودشان از آن‌ها استفاده کنند. هزاران اپلیکیشن آموزش زبان در بازار وجود دارد که هرکدام دارای نقاط قوت خاص خود هستند. نرم‌افزارهای آموزش زبان انگلیسی زیر را می‌توان به عنوان بهترین نرم‌افزارها دانست:

Rosseta Stone

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای حال حاضر است که میلیون‌ها زبان‌آموز در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. این اپلیکیشن به صورت مستمر توسط بهترین اساتید آموزش زبان انگلیسی ویرایش می‌شود و نسخه به روز شده آن در دسترس همگان قرار می‌گیرد. از جمله نقاط قوت این نرم‌افزار آموزش تلفظ و مکالمه آن است که به شیوه‌ای عالی و ساده به زبان‌آموزان آموزش می‌دهد. برنامه‌های درسی رزتا استون از روش غوطه‌وری (Immersion) استفاده می‌کند که یکی از روش‌های نوین آموزش زبان است. موسسه FluentU و Busy Teacher و همچنین سایت Pcmag این نرم‌افزار به عنوان یکی از ۵ نرم‌افزار برتر جهان در آموزش زبان معرفی کرده‌اند.

Duolingo

یکی دیگر از بهترین نرم‌افزارهای دنیا برای آموزش زبان، دولینگو است که به دلیل داشتن امکانات رایگان بسیار محبوبیت بالایی دارد. این نرم‌افزار برای آموزش زبان از روش سرگرمی استفاده می‌کند که به عقیده بسیاری از مدرسان یکی از بهترین روش‌های آموزش زبان است. این اپلیکیشن سعی دارد زبان را به شیوه‌ای ساده و روان آموزش بدهد و با تقسیم کردن درس‌ها به قطعات کوچک‌تر روند یادگیری را راحت و جذاب کرده است. همچنین این نرم‌افزار این امکان را به زبان‌آموز می‌دهد که در حوزه‌های مورد علاقه خودش آموزش ببیند، به عنوان مثال می‌تواند حوزه زبان عمومی، حوزه کسب و کار و سایر حوزه‌هایی دیگر را انتخاب کند و درس‌های مربوط به آن حوزه را یاد بگیرد.

NonStop

نان استاپ را می‌توان یکی از کامل‌ترین بسته‌های آموزش زبان انگلیس دانست که البته نسخه اندروید آن هنوز موجود نیست و فقط می‌توان با کامپیوتر از آن بهره برد. البته می‌توان فایل‌ها و فیلم‌های آن را در گوشی‌های تلفن همراه نیز مشاهده کرد. این بسته آموزشی به صورت کامل و تخصصی هر ۴ مهارت زبان انگلیسی را پوشش می‌دهد. این نرم‌افزار در آموزش‌های خود از یکی از بهترین کتاب‌های معرفی شده (Topnotch) نیز برای تأمین محتوای خود استفاده کرده است که یک ویژگی مثبت برای آن به حساب می‌آید. نان استاپ علاوه بر مهارت‌های چهارگانه توانسته به خوبی دایره لغات، گرامر و اصطلاحات را به زبان‌آموزان انتقال دهد و آن‌ها را توسعه و بهبود ببخشد.

Babbel

اپلیکیشن بابل نیز به عنوان یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین نرم‌افزارهای آموزش زبان در جهان شناخت می‌شود که از درس‌های تقسیم شده و کوتاه برای یادگیری استفاده می‌کند. هر قسمت از درس‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد که باعث می‌شود بیشترین تأثیر را داشته باشد. این اپلیکیشن برای زبان‌آموزان مبتدی، متوسط و حرفه‌ای مناسب است و علاوه بر چهار مهارت اصلی می‌تواند دایره لغات، قواعد دستوری و گرامر را نیز بهبود ببخشد.

Bussu

نرم‌افزار بوسو بیش از ۷۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد که نشان از کیفیت بالا و محبوبیت آن می‌دهد. شیوه آموزش این اپلیکیشن به گونه‌ای است که از فلش کارت‌ها و تمرین‌ها برای آموزش قواعد دستوری، مهارت نوشتن، دیالوگ و تلفظ استفاده می‌کند. همچنین برای زبان‌آموزان بازی و سرگرمی‌هایی در نظر گرفته است که میزان تأثیرپذیری آموزش‌ها را بالا برده است.

Nosrat

بسته‌های آموزشی نصرت به عنوان یکی از بهترین بسته‌های آموزشی زبان در کشور ایران شناخته می‌شود که توسط بسیاری از اساتید با تجربه و با سابقه مورد تائید قرار گرفته است. بیشترین تمرکز این بسته آموزشی بر روی مکالمه و دایره لغات است هرچند که می‌توان برای مهارت‌های دیگر نیز از آن بهره برد. جدیدترین نسخه این بسته به صورت تصویری است که می‌تواند روند آموزش زبان را سرعت ببخشد و در مدت زمان کمتری آن را آموزش بدهد.

• علاوه بر اپلیکیشن های گفته شده می‌توان به اپلیکیشن¬های MEMRISE، TANDEM، Grammarly، Anki و نرم‌افزارهای فارسی مانند چکامه اشاره کرد که می‌توانند کمک بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی به شما بکنند.

بهترین وب سایت‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی

وب سایت‌های زیادی وجود دارند که در حوزه آموزش زبان انگلیسی فعالیت می‌کنند. بسیاری از این وب سایت¬های در قابل خدمات و آموزش‌های خود هزینه‌هایی دریافت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها نیز آموزش‌هایی رایگان در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهند. از بهترین سایت‌های آموزش زبان انگلیسی می‌تواند موارد زیر را نام برد:

Cambridge English Online

وب سایت کمبریج را می‌توان یکی از بهترین وب سایت‌های آموزش زبان انگلیس دانست که زبان‌آموزان از سراسر دنیا و در هر سطحی می‌توانند از آن استفاده کنند. این سایت دارای یک طراحی بی‌نظیر است و از روش‌هایی همچون تفریحات، داستان‌ها، موسیقی و سایر روش‌های جذاب برای آموزش زبان استفاده می‌کند. ویدیوهای آموزشی از بهترین اساتید زبان دنیا در این وب سایت هر چهار مهارت اصلی یادگیری زبان را به صورت کامل و جامع پوشش می‌دهند و علاوه بر آن دایره لغات، گرامر، اصلاحات و تلفظ‌ها را هم به خوبی بهبود می‌بخشند.

www.cambridgeenglishonline.org

Duolingo

یکی دیگر از بهترین و کامل‌ترین وب سایت‌های آموزش زبان انگلیسی وب سایت دولینگو است که در کنار زبان انگلیسی، رایج‌ترین زبان‌های اروپایی مانند اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و هلندی را نیز آموزش می‌دهد. این وب سایت نیز با استفاده از جدیدترین شیوه‌های آموزشی سعی دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن زبان انگلیسی را به زبان‌آموزان آموزش بدهد و برای همین سعی کرده است با ارائه کردن نرم‌افزارهای اندرویدی، IOS و ویندوزی روند آموزش را تسریع ببخشد. دولینگو نیز همانند سایت کمبریج از ویدیوهای آموزشی، تمرین‌ها، تصاویر و سرگرمی‌ها برای بازدهی بیشتر آموزش‌های خود استفاده می‌کند.

www.duolingo.com

Effortless English Podcast

یکی از وب سایت‌های معروف و محبوب آموزش زبان انگلیسی که شیوه کار خود را بر اساس آموزش از طریق پادکست قرار داده است. این وب سایت ۲۴۶ فایل پادکست از یکی از معروف‌ترین مدرسین زبان انگلیسی به نام AJ Hoge به زبان‌آموزان ارائه می‌کند و سعی می‌کند که انگلیسی را در نهایت سادگی به زبان‌آموزان یاد بدهد. علاوه بر فایل‌های پادکست در این وب سایت می‌توان فایل‌های آموزشی ویدیویی و پی‌دی‌اف را نیز استفاده کرد و در کنار گسترش بی‌نظیر دایره لغات بر روی هر چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی تمرکز داشت.

www.effortlessenglish.libsyn.com

English Central

انگلیش سنترال به عنوان یکی از محبوب‌ترین وب سایت‌های آموزش زبان انگلیسی در دنیا شناخته می‌شود که میلیون‌ها کاربر از سراسر دنیا دارد. این وب سایت زبان آموزان را تشویق می‌کند که از طریق گوگل، انگلیسی را یاد بگیرند. آموزش‌های این سایت دارای چهارچوب خاصی است که بیشتر بر مهارت گرامر و دیالوگ تأکید می‌کند اما سایر مهارت‌ها را نیز پوشش می‌دهد. این سایت تمرین‌های متفاوتی را برای زبان‌آموزان در نظر می‌گیرد و بر اساس نمره‌هایی که دریافت می‌کنند درس‌های بعدی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

www.englishcentral.com

• البته سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند آموزش‌هایی عالی و به صورت رایگان در اختیار زبان‌آموزان قرار بدهند که از جمله آن‌ها می‌توان سایت‌های British Council، Phrasemix، Easyworldofenglish، BBC Learning English، British Council و Perfectly Spoken را نام برد.

تدریس خصوصی زبان انگلیسی در آموزشگاه سروش دانش

تدریس خصوصی به دلیل داشتن مزایایی همچون سرعت بخشیدن به روند آموزش، کسب نتایج بهتر، استفاده از به روزترین شیوه‌های آموزشی و امکان تدریس در محل به عنوان بهترین روش آموزش زبان انگلیسی در سال‌های اخیر شناخته شده است. آموزشگاه سروش دانش با داشتن سابقه‌ای ۲۰ ساله و بهره گرفتن از جدیدترین و مدرن‌ترین شیوه‌های آموزشی و اساتید با تجربه و با سابقه آقا و خانم همواره سعی داشته است با بهره‌گیری از بهترین منابع آموزشی روز دنیا، رضایت و اعتماد زبان‌آموزان را جلب نماید.

• از جمله خدمات منحصر به‌ فرد آموزشگاه سروش دانش می‌توان به اخذ آزمون‌های رایگان تعیین سطح، امکان تدریس خصوصی در منزل با اساتید آقا و خانم، قسط‌بندی کردن شهریه‌ها برای کم کردن فشار از روی زبان‌آموز و استفاده از ابزارها و متدهای آموزشی روز دنیا اشاره کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)