چگونه برای آیلتس آماده شویم؟ مهمترین سوالی است که هر زبان آموز زبان انگلیسی که قصد دارد در آزمون آیلتس شرکت نماید باید از خود بپرسد. در این مطلب بهترین راهکارها را به شما می آموزیم.

آیلتس (IElTS) که مخفف نظام بین المللی ارزشیابی زبان انگلسی (International English Language Testing System) می باشد به عنوان یکی از معتبر ترین آزمون های زبان انگلیسی در سراسر دنیا شناخته می شود. این آزمون را می توان رقیب اصلی آزمون تافل که که یک آزمون آمریکایی است دانست که هر ساله توسط دانشگاه کمبریج انگلستان برگزار می شود. در این آزمون تمامی مهارت های زبان انگلیسی مورد ارزشیابی قرار می گیرد که شامل مهارت خواندن، نوشتن، مکالمه و بخش شنیداری می باشد.

 این آزمون در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان جهان به رسمیت شناخته می شود و یک مدرک معتبر به حساب می آید. آزمون آیلتس در بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان برگزار می شود و به هر مهارت از ۴ مهارت عنوان شده از نمره ۹ نمره دهی می شود و در نهایت میانگین این ۴ نمره را به عنوان نمره اصلی متقاضی اعلام می کنند. دانشگاه های هر کشوری برای پذیریش دانشجویان خارجی از مدرکی آیلتس یک نمره حداقلی را ملاک قرار می دهند که معمولا پایین ترین سطح آن ۶.۵ می باشد.

انواع آزمون های آیلتس و تفاوت آنها

آزمون آیلتس دارای دو نوع مختلف است که هر کدام به منظور خاصی از متقاضیان اخذ می شود و داوطلب باید از قبل بداند که در چه آزمونی می خواهد شرکت کند.

دو نوع آزمون آیتلس وجود دارد: ماژول آکادمیک و ماژول جنرال ترینینگ (General Training).

آزمون ماژول آکادمیک از افرادی که قصد دارند در یک کالج یا دانشگاه انگلیسی تحصیل و صحبت کنند، گرفته می شود و بیشتر متقاضیان آن دانشجویان و افراد دانشگاهی می باشند.
آزمون جنرال از افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند مانند کشور استرالیا یا انگلستان گرفته می شود. این آزمون بیشتر به منظور اخذ ویزاهای اقامت و یا کار برگزار می شود.

کاربرد و مزایای مدرک آیلتس در ایران

شاید اولین چیزی که بعد از شندین اینکه فردی به دنبال گرفتن مدرک آیلتس است به ذهن ما خطور می کند اپلای کردن و ادمه تحصیل در کشورهای اروپایی است اما در واقع این مدرک معتبر جهانی کاربردهایی فراتر از این دارد. از جمله مهم ترین کاربردهای این مدرک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

آزمون آیلتس برای تحصیل:

اصلی ترین و البته مهم ترین مزیت مدرک آیلتس هموار کردن مسیر ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر کشورهای خارجه می باشد. اگر فردی به دنبال ادامه تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در کشورهای خارجی می باشد باید بداند که هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو شرایطی را وضع می کند که مهم ترین آنها آشنایی با زبان انگلیسی می باشد و برای این کار هر دانشگاه با توجه به سطح و شرایط خودش نمره ای حداقلی را برای مدرک آیلتس وضع می کند. زمانی که می خواهید دانشجویی بین الملیی باشید باید مدرک بین المللی هم داشته باشید پس اگر شما ده ها مقاله معتبر در مجله ای مانند ISI داشته باشید و حتی کتاب هایی را به زبان انگلیسی نوشته باشید مطمئن باشید بدون داشتن مدرک معتبر زبان نمی توانید پذیرش دانشگاه های خارجی را اخذ کنید

آیلتس برای اشتغال:

زمانی که به دنبال داشتن شغلی در کشورهای خارج هستید ابتدا باید ویزای آن کشور را داشته باشید و برای گرفتن ویزا هم نیاز دارید که مدرک زبان خارجی داشته باشید چون مهارت های ارتباط زبانی یکی از اصلی ترین مهارت ها برای موفقیت های شغلی است. برای گرفتن ویزا هم هر کشوری یک نمره از مدرک آیلتس را مد نظر دارد به عنوان مثال کشورهای برتیانیایی نمره ۶.۵ را به عندان نمره حداقل در نظر گرفته اند و برای بعضی از کشور های هم می توان با نمره ۵ و یا پایین تر نیز کفایت می کند که ویزای کار برای شما صادر کنند.

 آیلتس برای مهاجرت:

کاربرد مدرک آیلتس برای مهاجرت را می توان هم تراز با تحصیل قلمداد کرد چرا که برای مهاجرت داشتن مدرک زبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بسیاری از کشورها برای اعطای اقامت به افراد مدرک زبان معتبر بین المللی را طلب می کنند که از شاخص ترین کشورها می توان انگلیس، استرالیا، نیوزیلند و کانادا را نام برد. نمره قبولی در آیلتس برای مهاجرت همانند دیگر اهداف برای کشورهای مختلفی می تواند متغیر باشد.

آیلتس برای تدریس:

امروزه و در جامعه ایرانی دانستن زبان انگلیسی به یکی از دغدغه ها و نیازهای افراد تبدیل شده است و قطعا کسی که مدرک آیلتس داشته باشد می تواند به راحتی تدریس کند و شغلی مناسب داشته باشد. همچنین غیر از مواردی که ذکر شد داشتن مدرک آیلتس برای دانشجویان داخلی و افرادی که قصد دارند در داخل ایران تحصیلات خودشان را ادامه بدهند یک امتیاز ویژه و مهم برای پذیرش در دانشگاه های معتبر به حساب می آید، برای مسافرت ها و همچنین نوشتن و خواندن متون انگلیسی هم می توان بر روی این مدرک حساب ویژه ای باز کرد.

منابع مورد نیاز برای آزمون آیلتس

برای موفقیت در آزمون آیلتس و کسب نمره دلخواه همانند تمامی آزمون ها نیاز هست که از قبل با منابع آن آشنایی داشته باشید و آنها را مطالعه کنید. امروزه به لطف پیشرفت های زیاد در تمامی حوزه ها دسترسی به این منابع بسیار آسان تر از قبل شده است. منابع مختلفی را می توان برای آزمون آیلتس معرفی کرد که از جمله آنها می توان به انواع وبسایت ها، انواع اپلیکیشن ها و کتاب ها اشاره کرد. از وبسایت ها می توان به وبسایت رسمی IELTS، وبسایت آیلتس سیمون و وبسایت آیلتس بادی اشاره کرد.

آزمون آیلتس

از بهترین اپلیکیشن ها نیز می توان نرم افزار آموزش زبان انگلیسی Ielts Complete آیلتس، اپلیکیشن گوشی موبایل British Radios و اپلیکیشن گوشی موبایل IELTS Prep App را نام برد. اما همیشه کتاب ها در منابع حرف اول را زده اند و از میان بهترین کتاب ها می توان موارد زیر را معرفی کرد که جز محبوب ترین و بهترین منابع آیلتس به حساب می آیند:

 • The official Cambridge Guide to IELTS
 • Complete IELTS
 • New insight into IELTS
 • Cambridge Objective IELTS
 • Kaplan IELTS 2009-2010 Edition
 • Kaplan IELTS Premier with 8 practice test
 • Cambridge English Vocabulary for IELTS
 • Cambridge grammar for IELTS
 • Collins Vocabulary for IELTS
 • Collins Grammar for IELTS
 • Cambridge IELTS
  البته کتاب های بسیار زیادی برای تقویت مهارت ها در آزمون آیلتس در بازار موجود هستند و هر فردی باید با توجه به نیاز خودش از این کتاب ها استفاده کند.

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

برای کسب موفقیت در این آزمون نیاز هست که یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید و تمامی مهارت هایی که مورد ارزشیابی قرار می گیرند را تقویت کنید و همه این ها نیازمند تمرین می باشد. خواندن منابع به تنهایی کافی نیستند و باید روش های خواندن و نحوه تمرین کردن خودمان را نیز مدیریت کنیم و زمان زیادی را به آن اختصاص دهیم.

اما برای موفقیت در این آزمون اولین مرحله تقویت مهارت های ۴ گانه می باشد که در مورد آنها توضیح دادیم که این کار می تواند با شرکت در کلاس ها و تمرین صورت بگیرد همچنین می توان از فیلم و روزنامه و متون انگلیسی کمک گرفت.
در مرحله دوم شما باید با قواعد تست زنی و قالب این آزمون آشنایی داشته باشید و سپس نمونه سوالات دوره های قبل این آزمون را تمرین کنید و بارها از خودتان آزمون بگیرید و آزمون های آطمایشی به صورت مکرر شرکت کنید و در نهایت منابعی را انتخاب کنید که به مهارتهای ۴ گانه شما کمک کند و آنها را تقویت کند.

تدریس خصوصی برای آمادگی در آزمون آیلتس:

تدریس خصوصی یکی از بهترین روش های تقویت های مهارت ها برای شرکت در آزمون آیلتس می باشد که امروزه در هر نقطه ای از کشور آموزشگاه های بسیاری وجود دارند که به متقاضیان آموزش می دهند و خدمات ارائه می کنند. آموزشگاه زبان های خارجه سروش دانش یکی از بهترین آموزشگاه های تهران می باشد که با دو دهه سابقه و استفاده از بهترین و جدیدترین متدهای آموزشی انواع آزمون های معتبر داخلی و خارجی از جمله IELTS را پشتیبانی می کند. از مزایای این آموزشگاه که آن را از دیگر موسسات زیان متمایز می کند اخذ آزمون های رایگان تعیین سطح، قسط بندی شهریه ها، استفاده از اساتید مجرب و با سابقه خانم و آقا و تدریس خصوصی در محل می باشد که می تواند موفقیت در آزمون آیلتس را برای متقاضیان خود تضمین کند.

۱/۵ - (۱ امتیاز)