خواب قسمت مهمی از زندگی ما است. برخی از ما خواب بیشتر و بعضی دیگر خواب کمتری در شبانه روز داریم.  اما در حقیقت همه ی ما هر شب حداقل به دو ساعت خواب (+ مقداری چای یا قهوه) احتیاج داریم تا در این دنیا زنده بمانیم.

از آنجا که خواب بخشی از هر شبانه روز ما را شامل می شود، عجیب نیست که در هر زبان راه های متعددی برای گفتن شب بخیر وجود دارد! امروز به ۷ شیوه ی گفتن شب بخیر به زبان آلمانی می پردازیم… پس در ادامه مقاله با مرکز آموزش خصوصی زبان آلمانی سروش دانش همراه باشید.

… و درسته، حتی آلمانی ها نیز به خواب احتیاج دارند، هرچند که به سخت کوشی معروفند.

۷ روش برای گفتن شب بخیر به زبان آلمانی

  1. Gute Nacht

از رایج ترین روش برای گفتن شب بخیر به زبان آلمانی شروع می کنیم:

Gute Nacht  (گوته ناخت)!

«Gute Nacht» ترجمه ی تحت اللفظی «Good night» در انگلیسی و «شب بخیر» در فارسی است. این اصطلاح تا به امروز پر کاربرد ترین روش برای گفتن شب بخیر به زبان آلمانی بوده است.

«Gute Nacht» روش رسمی است برای گفتن شب بخیر. اما همیشه کاربرد رسمی ندارد. در واقع می توانید تقریبا در هر شرایطی چه با دوستان، خانواده یا غریبه از «Gute Nacht» استفاده کنید.

                      شکل ۱: شب بخیر به زبان آلمانی

  1. Träum süss!

« Träum süss» معادل «Sweet dreams» در انگلیسی یا «خواب های خوب/شیرین ببینی» در فارسی است. شما از این اصطلاح برای استادتان یا یک فرد غریبه استفاده نمی کنید.

همانند معادل انگلیسی آن، فقط برای رابطه های صمیمی کاربرد دارد و شما تنها برای همسر یا دوست دختر یا دوست پسرتان از آن استفاده می کنید.

 یا شاید همینطور برای دختر یا پسری که تازه با او در تیندر (tinder) جور شدید…

  1. Schlaf gut!

روش استاندارد دیگر برای گفتن شب بخیر به آلمانی « Schlaf gut!» است. معادل آن در انگلیسی «Sleep well» و در فارسی «خوب بخوابی» است. می توانید از آن برای شب بخیر به مادرتان یا همینطور دوستانتان استفاده کنید.

می توانید از آن برای غریبه ها نیز استفاده کنید اما پیشنهاد می شود صورت رسمی تر آن یعنی « Schlafen Sie gut!» را بکار ببرید.

  1. ab in die Heia!

معنی « ab in die Heia!» تقریبا معادل «وقتشه کمی بخوابی/ استراحت کنی!» می باشد. اگر احتمالا فرزند دارید برای اینکه به آنها یادآوری کنید که باید بخوابند از این عبارت استفاده کنید.

اما «Heia» دیگه چه اصطلاحیه؟

سوال خوبی است. ریشه شناسی واژه «Heia» دقیقا مشخص نیست. برخی می گویند Heia به معنی رخت خواب می باشد. بعضی دیگر حدس می زنند «Heia» از عبارت امری «Heude» در زبان یونانی به معنی «بخواب!» می آید.

  1. Angenehmen Nachtruhe

عبارت «Angenehmen Nachtruhe» به معنی «خواب شبانه دلپذیری داشته باشید» بسیار رسمی یا فرمال می باشد و تنها در موقعیت های خیلی رسمی از آن استفاده می کنید. اما گاهی برای طعنه و شوخی هم کاربرد دارد. ممکن است این عبارت را فقط در کتاب ها (کتاب های قدیمی) پیدا کنید و خیلی به ندرت آن را در گفتگوی شفاهی بین افراد می شنوید.

  1. träum was schönes

این عبارت خیلی شبیه عبارت شماره #۲ بالا است که شیوه ی دیگری است برای گفتن شب بخیر به زبان آلمانی. به طور تحت اللفظی یعنی خواب زیبایی ببینید.

  1. Nacht!

اگر می خواهید کوتاه و مختصر شب بخیر بگید می توانید به جای «Gute Nacht» فقط بگید «Nacht!». کمی غیر رسمی به نظر می آید اما در خیلی از مواقع بی ادبی نیست.

منبع:

https://linguaholic.com/linguablog/7-ways-to-say-good-night-in-german/

۵/۵ - (۱ امتیاز)