آیا می دانید زبان رسمی کشورهای جهان به چه زبانی گفته می شود ؟ زبان رسمی یک کشور چگونه انتخاب می شود؟ تاریخچه انتخاب زبان رسمی به چه زمانی برمی گردد؟

زبان رسمی به زبانی گفته می شود که به صورت قانونی در یک کشور یا منطقه انتخاب شده باشد. بر خلاف تصور عموم مردم از زبان رسمی، این زبان، زبان اکثریت مردم و یا زبان ملی یک کشور نیست و در اصل زبانی است که توسط دولت یک کشور مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی اسناد و مدارک در تمامی اداره ها، وزارت خانه های و دانشگاه ها به زبان رسمی نوشته می شوند. به عنوان مثال در کشور ایران زبان های فارسی، ترکی، عربی، کردی و زبان های دیگری وجود دارند اما زبان رسمی کشور زبان فارسی است.

معمولا در اکثر کشورها زبانی را به عنوان زبان رسمی انتخاب می کنند که اکثریت مردم با آن زبان سخن می گویند و به نوعی زبان ملی نیز می باشد اما کشورهایی هم وجود دارند که اگرچه اکثریت مردم با یک زبان خاص حرف می زنند اما زبان رسمی کشور متفاوت از زبان ملی مردم است.

این مطلب هم برای شما جذاب خواهد بود : چه زبان هایی برای فارسی زبانان سخت است

تاریخچه زبان رسمی

اولین استفاده از یک زبان رسمی را می توان به ایرانیان و دوره هخامنشیان نسبت داد. در زمان داریوش اول و ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به دلیل آنکه امپراطوری هخامنشیان گستردگی بسیار زیاد داشت و سرزمین ها و مناطق بسیار زیادی را زیر سلطه خود داشت به همین دلیل داریوش اول برای آنکه بتواند با تمامی سرزمین های تحت سلطه خود ارتباط برقرار کند یک زبان رسمی را با نام زبان آرامی (Aramic) مورد استفاده قرار داد آن را آرامی رسمی یا آرامی امپراطوری نامید.

به همین روال و در امپراطوری های دیگر و حکومت های دیگر در نقاط مختلف دنیا استفاده از زبان رسمی رواج پیدا کرد و هر سرزمینی توانست یک زبان رسمی داشته باشد به گونه ای که تا به امروز نیز استفاده از زبان های رسمی پار برجا و پر رونق تر شده است.

رایج ترین زبان های رسمی در دنیا

در حال حاضر در بیشتر از ۱۷۰ کشور در تمام قاره های زمین از زبان های رسمی استفاده می شود و از نکات بسیار جالب در مورد زبان های رسمی این است که تعدادی از کشورهای نامی زبان رسمی ندارند در حالی که تعدادی از کشورها مانند هندوستان دارای ۲۳ زبان رسمی می باشد. شاید مشهور ترین کشوری که هنوز زبانی رسمی در سطح فدرال برای آن ثبت نشده است کشور آمریکا است.

این کشور با آنکه بیشتر از ۳۰۰ زبان را در خود می بیند و رایج ترین آنها نیز انگلیسی می باشد اما زبانی رسمی در سطح کشوری ندارد و فقط ایالت های این کشور زبان رسمی دارند. یکی دیگر از کشورهایی که از نظر زبان های رسمی آمار جالب توجهی به خود اختصاص داده است کشور بولیوی می باشد که با جمعیتی در حدود ۱۲ میلیون نفر دارای ۳۷ زبان رسمی می باشد. کشور آفریقای جنوبی دارای ۱۱ زبان رسمی می باشد اما رایج ترین زبان های رسمی که در تمام کشورهای دنیا استفاده می شود به صورت زیر می باشد

 • زبان انگلیسی که زبان رسمی بیشتر از ۶۵ کشور در تمام دنیا می باشد
 • زبان فرانسوی که زبان رسمی بیشتر از ۲۵ کشور در تمام دنیا می باشد
 • زبان عربی که بیشتر از ۲۵ کشور در دنیا آن را به عنوان زبان رسمی خود ثبت کرده اند
 • زبان اسپانیای که در حدود ۲۰ کشور جهان از آن به عنوان زبان رسمی استفاده می کنند
 • زبان پرتقالی که حدودا ۱۰ کشور جهان آن را به عنوان زبان رسمی خود دارند
 • زبان آلمانی که ۶ کشور جهان به عنوان زبان رسمی خود آن را ثبت کرده اند.

البته زبان های دیگری هم هستند که بیشتر از ۳ کشور از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال زبان فارسی در کشورهای ایران، تاجیکستان و افغانستان به عنوان زبان رسمی شناخته می شود. 

زبان رسمی کشورهای جهان

زبان رسمی کشورهای جهان

زبان های رسمی در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا که یک اتحادیه اقتصادی و سیاسی به شمار می رود متشکل از ۲۸ کشور می باشد اما با توجه به این جه چندین کشور دارای زبان های مشترک هستند دارای ۲۳ زبان رسمی است و قوانین و مصوبان این اتحادیه به تمامی زبان های رسمی منتشر می شود. از جمله مهم ترین زبان های رسمی شناخته شده در این اتحادیه انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی و ایتالیایی هستند. لازم به ذکر است که این اتحادیه در سال ۱۹۹۹ واحد پول یورو را به عنوان واحد پول مشترک انتخاب و معرفی کرده است.

زبان های رسمی سازمان ملل متحد

این سازمان که در سال ۱۹۴۵ و به جای جامعه ملل تاسیس شده است و در نیویورک آمریکا واقع شده است که در حدود ۲۰۰ کشور را در عضویت خود می بیند که از نظر بین الملل به رسمیت شناخته می شوند. سازمان ملل متحد دارای ۶ زبان رسمی می باشد که عبارتند از اسپانیایی، انگلیسی، چینی، روسی، عربی و فرانسوی که برای هر کدام از آنها نیز یک روز را به عنوان روز بزرگداشت آن زبان در نظر گرفته است.

کامل ترین زبان رسمی دنیا

تکامل یک زبان را با توجه به فاکتورهای گوناگونی ارزیانی می کنند که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • کامل بودن زبان از نظر لغات و اصطلاحات
 • داشتن تعبیرهای متنوع و مشخص برای هر جمله یا مفهوم
 • داشتن یک نظام منظم و استوار در ساختار آموزشی آن
 • ارائه مفاهیم به صورت کامل
 • توانایی تولید کلمات بیشتر در زبان

با توجه به نکاتی که گفته شد و از نظر زبانشاسان زبان عربی کامل ترین زبان از زبان های رسمی دنیا به شما می رود که البته پیچیدگی های زیادی هم برای افرادی دارد که زبان عربی ندارند و یا زبان مادری آنها نزدیکی به عربی ندارد. بعد از زبان عربی زبان های فرانسه و انگلیسی نیز در رتبه های بعدی کامل ترین زبان ها قرار دارند.

پرکاربردترین زبان های رسمی در جهان:

همانگونه که گفته شد زبان های رسمی امروزه در تمامی کشورها مورد استفاده قرار می گیرد و حتی تعدادی از کشورها بیشتر از ۲۰ زبان رسمی را به ثبت رسانده اند. اما پرکاربردترین زبان های رسمی در دنیا تعداد محدودی هستند که شامل انگلیسی، اسپانیایی، چینی ماندارین، فرانسوی، عربی، روسی،  آلمانی، هندی، بنگالی، پرتغالی و مالایی هستند. همانگونه که مشخص است زبان های رسمی سازمان ملل متحد از پرکاربردترین زبان های دنیا به شمار می روند که تقریبا تمام علوم دنیا بر مبنای این زبان ها بنا شده اند و زبان کسب و کار و صنایع به حساب می آیند.

تدریس خصوصی برجسته ترین زبان های رسمی دنیا

آموزشگاه خصوصی زبان سروش دانش با هدف ارائه بهترین خدمات به زبان آموزان و با سابقه ای دو دهه ای، تمام زبان های رسمی رایج دنیا را به صورت تضمینی آموزش می دهد. این آموزشگاه با پشتیبانی بیش از ۱۵ زبان رایج رسمی دنیا توانسته است با داشتن مزایا و ویژگی های خاص، خود را از سایر موسسات آموزش زبان سطح تهران متمایز کند.

 از مهم ترین مزایای این آموزشگاه می توان به استفاده از جدیدترین و به روزترین متدهای آموزشی، استفاده از اساتید با تجربه و با دانش آقا و خانم، قسط بندی شهریه ها، اخذ آزمون های رایگان تعیین سطح، امکان تدریس خصوصی در منزل و همچنین تضمین موفقیت زبان آموزان اشاره کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)