چرا برخی از کشورها بیش از یک زبان اصلی را به رسمیت می شناسند؟ کشورهای چند زبانه جهان کدام ها هستند؟
زبان مهم ترین و قوی ترین راه ارتباطی میان انسان هاست. در طول تاریخ انسان ها توانسته اند به کمک زبان بدون هیچ مشکلی با هم ارتباط برقرار نمایند و حتی شاهد بودیم که با گفتگو و صحبت کردن بسیاری از مشکلات میان ملت ها بر طرف شده است. در حال حاضر حدود ۷۰۱۲ زبان مختلف در سراسر جهان وجود دارد که ۲۳۰۱ زبان آن متعلق به قاره آسیا و ۲۱۳۸ زبان آن متعلق به قاره آفریقا می باشد. قاره های آمریکا و اروپا نیز به ترتیب دارای ۱۳۱۳ و ۱۰۶۴ زبان متنوع هستند که نشان دهنده تنوع بسیار زیاد زبان های زنده دنیا می باشد.

این مطلب برای شما مفید خواهد بود: زبان رسمی کشورهای جهان

در این مطلب قصد داریم به معرفی کشورهایی بپردازیم که به چند اصلی دنیا صحبت می کنند. در این میان کشورهایی وجود دارند که سه زبان رسمی دارند. برخی از کشور ها چهار زبانه، شش زبانه و حتی یازده زبانه هستند. در این میان یکی از کشورها نیز وجود دارد که ۳۷ زبان رسمی جهان را در خود جای داده است. این تنوع و شگفتی در میان زبان های جهان به وفور دیده می شود.

کدام کشور در جهان سه زبان اصلی دارد

طبق آخرین تحقیقات انجام شده در میان کشورهای بزرگ و کوچک جهان، ۶ کشور وجود دارند که دارای ۳ زبان اصلی هستند. این کشور ها به دلایل بسیار زیادی بیش از یک زبان رسمی و اصلی را برای خود برگزیده اند. عواملی مانند تاثیرپذیری از زبان کشور های همسایه، تحت استعمار بودن کشور در گذشته، جنگ های داخلی و خارجی، تاثیر پذیری فرهنگی میان ملت ها باعث شده است که تعداد زبان ها در یک کشور افزایش یابد. در زیر به معرفی کشورها سه زبانه و چند زبانه می پردازیم:

کشور ۳ زبانه بلژیک

اگر کشور بلژیک را مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید که در این کشور مردم به سه زبان رسمی فرانسوی، آلمانی و فلاندرز صحبت می کنند. به دلیل همسایگی این کشور از شمال با کشور هلند حدود ۶۰ درصد از مردمان این کشور به زبان فلاندرزی که یکی از گویش های زبان هلندی است سخن می گویند. به دلیل همسایگی کشور بلژیک از جنوب با فرانسه حدود ۴۰ درصد مردم این کشور به زبان فرانسوی سخن می گویند. کمتر از ۱ درصد از مردم بلژیک دارای زبان آلمانی هستند.

این مطلب هم می تواند برای شما جالب باشد: کشورهای انگلیسی زبان جهان

از همین جهت افرادی که قصد مهاجرت یا کار در بلژیک را دارند می توانند از میان این سه زبان یکی را آموخته و با همان زبان صحبت نمایند. زبان فرانسوی و آلمانی جزو زبان های بسیار محبوب در جهان هستند که بخش های زیادی از اروپا به این دو زبان سخن می گویند. بنابراین به هر دلیلی اگر قصد دارید راهی کشور بلژیک شوید می توانید یکی از دو زبان فرانسه و آلمانی را بیاموزید.

کشور ۳ زبانه سیشل

یکی دیگر از کشورهایی که در جهان سه زبانه هستند، کشور سیشل است. این کشور برای سال ها جزو مستعمره انگلیس و فرانسه بوده است و همین باعث شده که زبان مردم این سرزمین تا حد زیادی تحت تاثیر قرار بگیرد. سه زبان اصلی سیشل عبارت اند از سسلوا کرول، انگلیسی و فرانسوی. همانطور که گفته شد بدلیل مستعمره بودن این کشور، اکنون مردم این سرزمین به دو زبان فرانسوی و انگلیسی سخن می گویند.

کشور ۳ زبانه بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزگوین یکی دیگر از کشورهای سه زبانه است که مردم آن به سه زبان اصلی بوسنیایی، کرواتی و صربی سخن می گویند. انی کشور از شرق با کشور صربستان همسایه است و از این جهت بخش زیادی از مردم شرق این کشور به زبان صربی سخن می گویند. از طرف از غرب و شمال غرب با کرواسی همسایه است همین امر باعث شده است که بخشی از مردم بوسنی به زبان کرواتی صحبت نمایند.

کشور ۳ زبانه پاپوآ گینه نو

این کشور به سه زبان اصلی توک پیسین، هیری موتو و انگلیسی صحبت می نمایند. پاپوآ گینه نو جزو کشورهایی است که برای سال ها تحت مستعمره کشورهای پر قدرت جهان بوده است از این رو اکنون جزو کشورهای چند فرهنگی است که به زبان های مختلف سخن می گویند. زبان انگلیسی خود را زمانی که تحت مستعمره انگلیس بوده اند آموخته و اکنون هم بسیاری از مردم این سرزمین به همین زبان سخن می گویند.

کشور ۳ زبانه وانواتو

در کشور وانواتو هم مردم به سه زبان اصلی بسلاما، انگلیسی و فرانسوی سخن می گویند. این کشور هم برای سالها جزو مستعمرات انگلیس و فرانسه بوده است. حتی جنگ های بسیار زیادی بین دو کشور فرانسه و انگلیس بر سر این کشور بوجود آمده است. از این رو بخش زیادی از سرزمین وانواتو به زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی سخن می گویند.

کشور ۳ زبانه روآندا

این کشور نیز به سه زبان رسمی کین یارواندا، فرانسوی و انگلیسی سخن می گویند. کشور روآندا هم برای سال ها جزو مستعرات کشورهای فرانسه و انگلیس بوده و بعدها پس از آزاد سازی این دو کشور مردم به دو زبان فرانسه و انگلیسی سخن می گفته اند. هنوز هم این تاثیر پذیری در زبان مردم روآندا به چشم می خورد.
حال که کشورهای سه زبان جهان را شناختید برای کسب اطلاعات بیشتر قصد داریم شما را با کشورهایی آشنا کنیم که بیش از ۳ زبان رسمی دارند. این واقعا شگفت انگیز است که در برخی کشورهای جهان بر خلاف کشور ما که فقط یک زبان رسمی دارد، بیش از ۳ زبان رسمی وجود داشته باشد.

کشورهایی که چهار زبان رسمی دارند

طبق آخرین تحقیقات انجام شده در زمینه زبان شناسی، ۴ کشور در جهان وجود دارند که بیش از ۴ زبان رسمی را بکار می برند. این چهار کشور عبارتند از اتریش، سنگاپور، اسپانیا، سوئیس. در میان این کشورها به دلیل تنوع نژادهای مختلف، تغییرات فرهنگی و تاثیرپذیری زبان ها از همدیگر ، تنوع زبانی بالایی دیده می شود.
در اتریش مردم به چهار زبان آلمانی، اسلوونیایی، کرواتی و مجارستانی سخن می گویند.
در سوئیس مردم به چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش سخن می گویند.
در سنگاپور مردم به چهار زبان اصلی ماندارین، انگلیسی ، مالایی و تامیل سخن می گویند.
مردم اسپانیا هم به چهار زبان اسپنیایی، کاتالان، انگلیسی و باسک صحبت می کنند.
این چهار کشور جزو کشورهای بسیار مهم در جهان هستند از این رو اگر فردی قصد کار، ادامه تحصیل و مهاجرت به این کشورها را داشته باشد باید یکی از زبان های رسمی آن را بیاموزد. در هر کشور یکی از زبان ها بیشتر از سایر زبان ها بکار می رود. برای مثالدر اسپانیا، زبان اسپانیایی بیشتر بکار می رود و پس از آن انگلیسی بیشتر بکار می رود. بنابراین اگر قصد دارید در این کشورها زندگی نمایید بهتر است زبانی را که بیشتر بکار می رود، بیاموزید.
جالب است بدانید که در همین جهان ما کشورهایی هستند که پنج زبانه، یازده زبانه و حتی شانزده زبانه هستند.

کشور پنج زبان جهان

در حال حاضر کشور پالائو تنها کشور پنج زبانه جهان است که پنج زبان اصلی پالائی، انگلیسی، سونسورولیز، توبیان و ژاپنی را به رسمیت می شناسد. این کشور به دلیل همسایگی با کشورهای دیگر زبان های متعددی را در خود جای داده است.

کشور یازده زبانه جهان

جالب است بدانید که یکی از کشورهای جهان ۱۱ زبان رسمی دارد. کشور آفریقای جنوبی با زبان های آفریکانس، انگلیسی، اندبله، تسوانا، وندا، خوسا، زولو، سوتو شمالی، سوتو، سوآزی، تسونگا اکنون تنها کشور ۱۱ زبانه جهان است.

کشور شانزده زبانه جهان

در طی تحقیقات انجام شده در مورد زبان های رسمی جهان نکته جالب توجه دیگری نیز مشاهده شد. در جهان کشوری وجود دارد که شانزده زبان رسمی دارد. این کشور، کشور هند است که دومین کشور پر جمعیت جهان به شمار می آید. جای تعجب نیست که کشوری با چنین جمعیتی ه سال های مستعمره کشورهای انگلیس و فرانسه بوده باشد، اکنون ۱۶ زبان رسمی را بکار ببرد. زبان های هندو، کشمیری، مراتی، انگلیسی، مالایالام، پنجایی، تامیل، تلوگو، اردو، کانادها، آسام، سانسکریت و سندی بنگالی، گجراتی و اوریا شانزده زبان رسمی کشور هندوستان هستند.

کشور ۳۷ زبانه جهان

حال که با حقایقی در مورد زبان ها و کشورها آشنا شدید، جالب است بدانید که در جهان کشوری وجود دارد که دارای ۳۷ زبان رسمی است. این کشور، کشور بولیوی است که دارای ۳۷ زبان رسمی می باشد. این ۳۷ زبان شامل موارد زیر می باشد:
کاستیلیان اسپانیایی، ایمارا، آراونا، کاویننو، باور، بیسیو، کانیخانا، گارناری، گواراوسو، گوارایو، چاکوبو، کاویننو، کیوببا، چاکوبو، چیمان، ایتوناما، لکو، چاچیهجوری کلاواویا، اچینی، ماروپا، موجنولجیاسیانو، تورومونا، تاپیتیه، تاکانا، سیرونو، کواچوا، پاکاوارا پوکینو، مویما، موسیتنا، موری، موجنو ترینتاریو، اورو چیپایا، وین هایک، یامیناوا، یوکس، یوراکاره، زاموکو
دو تا از این زبان ها به کلی منقرض شده اند اما در طول تاریخ وجود داشته اند به همین دلیل لیست ما ۳۹ زبانه است.
امیدوارم این مطلب نیز برای شما مفید بوده باشد. چنانچه تمایل داشتید زبان های مهم جهان از جمله انگلیسی و فرانسوی را بیاموزید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با مشاورین ما تماس حاصل نمایید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

۳.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)