هزینه تدریس خصوصی زبان روسی در ایران چقدر است؟ این زبان دارای چه تاریخچه ای است؟ مزایای یادگیری زبان روسی چیست؟ پاسخ این سوالات را در این مطلب برای شما آورده ایم.

زبان روسی به عنوان یکی از زبان های پر گویش دنیا شناخته می شود. این زبان که در خانواده زبان های اسلاوی قرار دارد با خط سیریلیک نوشته می شود. زبان روسی تقریبا در تمام دنیا ۲۷۰ میلیون نفر گویشور دارد که حدود ۱۵۰ میلیون نفر از آنها این زبان را به عنوان زبان مادری خود به کار می برند. این زبان در کشورهای بسیار زیادی مانند روسیه، بلاروس، قزاقزستان، اوکراین، گرجستان، ازبکستان و اسرائیل استفاده می شود که در بیشتر آنها به عنوان زبان رسمی کشور برگزیده شده است. این زبان در اصل از خانواده زبان های هند و اروپایی بوده و پس از آن زیر شاخه زبان های اسلاوی و اسلاوی شرقی قرار می گیرد و بیشتر از سایر زبان های هند و اروپای به زبان های بالتیکی نزدیک است. همچنین زبان روسی در کنار زبان هایی چون انگلیسی، چینی، اسپانیایی، عربی و فرانسوی به عنوان یکی از زبان های رسمی سازمان ملل شناخته شده است.

تاریخچه زبان روسی

زبان شناسان مطرح جهانی همچون اوشینسکی اعتقاد دارند که زنده ترین و غنی ترین وسیله ای که تا امروز توانسته است که ارتباط بین نسل های مختلف بشریت را به هم پیوند بدهد و تاریخ را ماندگار کند زبان است. اما نقش تعدادی از زبان ها در این پیوندها بسیار پر رنگ تر می باشد که قطعا زبان روسی یکی از آنها است؛ این زبان مانند تمامی زبان های رایج دنیا دارای تاریخچه مشخصی می باشد که تغییرات و تحولات آن را می توان به ۴ دوره مختلف تقسیم بندی کرد.

 دوران قبل از قرن ۱۵ میلادی که دوره کیف و از هم گسیختگی رژیم فئودالی بوده است
 دوره مسکو که حدود ۳ قرن به طول انجامیده و از قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۷ بوده است
 دوره امپراطوری که از قرن ۱۸ تا قرن ۲۰ طول کشید
 دوره مدرن که دوره شوروی است و از قرن ۲۰ به بعد را شامل می شود
به دلیل آنکه آثار مکتوب و اسناد معتبری از دوران قبل از قرن ۱۷ میلادی به زبان روسی در دسترس نمی باشد، به سادگی نمی توان آن دوران را بررسی کرد چرا که بیشتر آثار آن دوران به زبان اسلاوی کلیسایی می باشد هرچند که مردم عادی از زبان روسی بهره برده اند اما باز هم متون و اسناد محدودی هستند که به قرن ۱۱ میلادی تعلق دارند اما به دلیل تعداد کم قابل استناد نمی باشد.
زمانی که پطر کبیر (تزار روسیه) بعد از قرن ۱۷ بر سلطنت نشست و حکومت را به دست گرفت تلاش کرد که تمدنی جدید را در کشور پیاده کند هر چند که قسمت های زیادی از تمدن اروپا نیز به زبان روسی متعلق بود. در قرن ۱۸ و در سال ۱۷۵۵ اولین کتاب دستور زبان روسی به دستوی تزار نوشته شد و پس از آن نیز فرهنگ لغات روسی در سال ۱۷۸۳ به تحریر درآمد. از آن پس نویسندگان بسیار بزرگی مانند پوشکین توانستند تاثیرات مثبت زیادی بر این زبان داشته باشند و یک زبان متفاوت و منحصر به فرد از زبان اسلاوی ابداع شد.
 دوران طلایی و عصر شکوفایی زبان روسی را می توان قرن های ۱۹ و ۲۰ میلادی دانست که نویسندگان مطرح و بزرگی توانستند آثار فاخر و ماندگاری به این زبان بنویسند. افرادی همچون تولستوی، چخوف و داستایوفسکی از مطرح ترین نویسندگان آن دوران هستند. زبان روسی توانسته است در دو قرن اخیر به بهترین شکل ممکن استاندارد سازی شود و به عنوان یکی از زبان های کامل دنیا شناخته شود.

ویژگی های زبان روسی

قبل از قرن ۱۸ میلادی و تحولات زیادی که در زبان روسی اتفاق افتاد و زمانی که برای نوشتن این زبان از الفبای سریلیک استفاده می شد، دارای ۴۲ حرف بود اما بعد از قرن ۱۸ و تغییر و تحولاتی که گفته شد و تا امروز الفبای این زبان از ۳۳ حرف برای نوشتن بهره می برد. الفبای سیریلیک را می توان الفبایی پایه برای بیشتر از ۱۰۰ زبان دنیا دانست که قدمت آن به قرن ۹ میلادی برمی گردد. زبان روسی در مقایسه با زبان های اروپایی و آسیایی دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد و به همین دلیل در دسته زبان های سخت برای فارسی زبانان قرار می گیرد. از جمله ویژگی های این زبان می توان موارد زیر را نام برد:
• در زبان روسی اسم ها دارای جنسیت می باشند و یک اسم می تواند مونث و یا مذکر باشد و برای تشخیص جنسیت اسم باید به حرف آخر آن دقت کرد که در اسم های مذکر از اویچ (ovich) و در اسم های مونث از اونا (ovna) استفاده می شود. البته اسم ها می توانند از نظر جنسیت خنثی هم باشند.

• در زبان روسی نمی توان کلمه ای پیدا کرد که با حرف A شروع شود
• با توجه به اینکه تقریبا از هر ۱۰ کلمه در زبان روسی فقط یک کلمه می تواند شبیه کلمات در انگلیسی باشد بنابراین انگلیسی زبانان نیز فقط می توانند ۱۰ درصد از این زبان را متوجه شوند، بنابراین برای آنها زبان سختی به شمار می رود
• قاعده و قانون مشخصی در دستور زبان روسی حاکم نمی باشد و یک جمله را می توان به تعداد حالات مختلف بیان کرد که همه یک معنی را می رسانند. به عنوان مثال جمله ( امرزو سگ گربه را گرفت) در این زبان به حالت های زیر گفته می شود

a. Сегодня собака поймала кота
b. Cобака поймала кота сегодня
c. Поймала собака кота сегодня
d. Сегодня собака кота поймала
e. Собака кота поймала сегодня
f. Поймала кота собака сегодня
g. Кота поймала собака сегодня
h. Кота собака поймала сегодня

• در زبان روسی حالت جمع اکثر اسم ها دارای قاعده مشخص است اما می تواند با توجه به آخر کلمات متغیر باشد
• زبان روسی به عنوان زبان اصلی و بین المللی در میان فضانوردان شناخته می شود
• تعداد واژه های مشترک زبان روسی با زبان فارسی بسیار کم است و شاید یکی از دلایل سختی آن برای فارسی زبانان همین است
• این زبان، زبانی حالت محور است به این معنی که موقعیت و نحوه استفاده از کلمات می تواند معنی آنها را تغییر دهد. به عنوان نمونه اسم ها در این زبان دارای ۶ حالت مختلف می باشند.

مزایای یادگیری زبان روسی

بر خلاف گذشته، امروزه انسان ها این امکان و افتخار را دارند که با توجه به پیشرفت علوم و تکنولوژی خیلی راحت تر با کشورهای دیگر جهان در ارتباط باشند و سعی کنند که از هر نظر از زندگی خود لذت ببرند و این میسر نمی شود مگر آنکه افراد به زبان های دوم، سوم و حتی چندم تسلط داشته باشند. یادگیری هر زبانی می تواند دریچه ای تازه را به روی انسان باز کند و با دنیایی جدید او را آشنا کند و زبان روسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. زبان روسی از آن دسته زبان هایی می باشد که یادگیری آن می تواند مزایای بسیار زیادی داشته باشد که از جمله مهم ترین آنها موارد زیر می باشد:

تاثیر یادگیری زبان روسی بر ادبیات و آشنایی با نویسنده های برتر تاریخ

همه ما تقریبا اسم نویسنده هایی مانند آنتوان چخوف، لئو تولستوی، داستایوفسکی، پوشکین، مایاکوفسکی و بولگاکوف را حداقل یک بار شنیده ایم. این نویسنده ها که جزء برترین نویسنده های تاریخ به شمار می روند آثار خودشان را به زبان روسی نوشته اند و کسانی که اهل مطالعه باشند قطعا می دانند خواندن نوشته های نویسنده های بزرگ با زبان اصلی لذتی صد برابر از متون ترجمه شده دارد.

تاثیر یادگیری زبان روسی برای تحصیلات و مهاجرت

روسیه به عنوان یکی از کشورهای نزدیک به ایران و اروپایی همواره مقصد محبوبی برای دانشجویان ایرانی بوده است که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور بوده اند. داشتن دانشگاه های معتبر جهانی و هزینه های مناسب می تواند این کشور را برای ایرانیان ارجح تر کند . همچنین این کشور می تواند برای اقامت گزیدن مقصد مناسبی باشد چرا که جز کشورهای مرفه دنیا به حساب می آید. بنابراین یادگیری زبان روسی می تواند در روند موفقیت و پیشرفت دانشجویان و مهاجران بسیار موثر باشد.

تاثیر یادگیری زبان روسی برای موسیقی و تاریخ

علاوه بر آنکه این کشور دارای دانشمندان و نوشته های بسیار پر ارزشی است در زمینه تاریخ و موسیقی نیز از سردمداران جهان می باشد. موسیقی دانان مشهوری مانند کوزمین، لاندا، مانوکیان،دوکشیستر و کرنیتسینا از جمله افراد سرشناس در زمینه موسیقی از کشور روسیه هستند.

تاثیر یادگیری زبان روسی برای شغل و تجارت

روسیه همیشه در میان اقتصادهای برتر جهان حضور داشته و به واسطه وسعت فراوانی که دارد بستر مناسبی برای انواع سرمایه گذاری ها می باشد و به همین دلیل نیز تجار زیادی تمایل دارند که در این کشور سرمایه گذاری کرده و یا مشغول فعالیت باشند بنابراین آشنایی با زبان رسمی این کشور می تواند کمک بسیار زیادی به موفقیت و پیشرفت آنان بکند.

تاثیر یادگیری زبان روسی در کسب درآمد

در کشور ایران یادگیری زبان های دوم و چندم در چند سال اخیر به هدف و دغدغه افراد بسیار زیادی تبدیل شده است و زبان روسی نیز یکی از زبان هایی است که محبوبیت بالایی دارد بنابراین افرادی که به این زبان تسلط و توانایی تدریس آن را داشته باشند می توانند به عنوان یک منبع درآمد مناسب و مطمئن از آن بهره ببرند.

هزینه تدریس خصوصی زبان روسی

روش تدریس خصوصی امروزه به عنوان بهترین و محبوب ترین روش آمزوش زبان ها خارجه شناخته می شود که مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله این مزایا می توان به سرعت بخشیدن در امر یادگیری، در اختیار داشتن ابزارهای آموزشی به صورت کامل، امکان تدریس در منزل و داشتن تمرکز بیشتر بر روی یادگیری اشاره کرد. تدریس خصوصی در کنار مزایای زیادی که دارد نسبت به روش های دیگر می تواند هزینه های بیشتری به همراه داشته باشد اما نمی توان به صورت قطعی نرخ تدریس خصوصی زبان روسی را بیان کرد چرا که به فاکتورهایی مانند میزان آشنایی قبلی زبان آموز با زبان روسی، میزان توانایی و سابقه کاری مدرس، نوع آموزشگاه و فلسفه کاری آن، روش ها و متدهای آموزشی، مقطع تحصیلی زبان آموز، تعداد ساعات آموزشی و زمان و مکان تدریس بستگی دارد. برای آگاهی داشتن از میزان هزینه ها بهترین کار مشورت با کارشناسان و مشاورین متخصص آموزشگاه سروش دانش می باشد.

آموزشگاه تدریس خصوصی زبان سروش دانش

همانگونه که گفته شد تدریس خصوصی می تواند بهترین روش آموزش زبان روس باشد و مزایای بسیار زیادی دارد. آموزشگاه های زیادی نیز در حوزه آموزش زبان های خارجه مشغول به فعالیت هستند و برای انتخاب بهترین آموزشگاه باید تمامی شرایط و ضوابط و خدمات آنها را در نظر گرفت. آموزشگاه تدریس خصوصی زبان های خارجه سروش دانش با داشتن سابقه ای بالغ بر دو دهه و استفاده از جدیدترین و مدرن ترین شیوه های آموزشی، بهره گیری از اساتید و مدرسین با سابقه و خبره و ارائه خدمات ویژه توانسته است به خوبی رضایت و اعتماد زبان آموزان را جلب کند.
از جمله خدمات ویژه این آموزشگاه می توان به تدریس خصوصی در منزل، اخذ آزمون های تعیین سطح رایگان، قسط بندی کردن شهریه ها برای رفاه بیشتر زبان آموز و دیگر خدمات رفاهی اشاره کرد که این آموزشگاه را در رده بهترین آموزشگاه های کشور قرار داده است.

Rate this post