زبان روسی یکی از زبان های اسلاوی می باشد که جزء پرگویش ترین زبان های دنیا به حساب می آید. بیشتر از ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا با زبان روسی به عنوان زبان مادری و بیش از ۱۵۰ میلیون نفر دیگر نیز به عنوان زبان دوم از آن استفاده می کنند. این زبان در کشورهای اروپای شرقی و همچنین کشورهای آسیای شمال غرب همچون بلاروس، قرقیزستان، روسیه،گرجستان، اسرائیل، ازبکستان و اوکراین مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه زبان روسی

به گفته اوشینسکی زبان زنده ترین و غنی ترین وسیله ای است که نسل گذشته را به نسل امروزی پیوند می دهد و زبان روسی هم یکی از رایج ترین زبان های زنده دنیا می باشد دارای تاریخچه ای متفاوت از زبان های دیگر است. به صورت کلی این زبان در طی ۴ دوره متفاوت متحمل تغییراتی شده است.

 • دوران قبل از قرن ۱۵ میلادی که به دوره کیف و از هم پاشیدن رژیم فئودالی
 • دوران مسکو که از قرن ۱۵ تا ۱۷ میلادی می باشد
 • دوران امپراطوری که از قرن ۱۸ تا قرن ۲۰ می باشد
 • دوران شوروی و بعد از آن که از قرن ۲۰ به بعد را شامل می شود

بررسی زبان روسی در قبل از قرن ۱۷ میلادی کار دشواری است چرا که آثار مکتوبی از آن زمان به زبان روسی در دسترس نیست و بیشتر آثار مربوط به آن زمان به زبان اسلاوی کلیسایی است اگرچه زبان مردم روسی بوده است. البته متونی به زبان روسی وجود دارند که متعلق به قرن ۱۱ هستند ولی چون تعداد آنها کم است نمی توان به خوبی این زبان را در این زمان ها بررسی کرد.

تغییرات زبان روسی بعد از قرن ۱۷ ام

بعد از قرن ۱۷ و با روی کار آمدن تزار روسیه (پیتر کبیر) بر حکومت، او سعی کرد که مانند اروپا تمدنی را پیاده کند که بخش اعظمی از آن به زبان روسی تعلق داشت و به این ترتیب اولین کتاب دستور زبان روسی در قرن ۱۸ و در سال ۱۷۵۵ و سپس فرهنگ لغات روسی در سال ۱۷۸۳ نوشته شدند. بعد از آن بود که نویسندگان بزرگی همچون پوشکین توانستند بر زبان روسی تاثیر زیادی بگذارند و یک زبان متفاوت از زبان اسلاوی بنا کنند.
قرن ۱۹ و ۲۰ دوره طلایی شکوفایی زبان روسی بود و نویسندگان بسیاری کتب زیادی را در موضوعات مختلف نوشتند. زبان روسی را می توان مدیون و وامدار افرادی همچون تولستوی،چخوف و داستایوفسکی دانست. در کل زبان روسی در دو قرن گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته به شیوه ای عالی استاندارد سازی شده است.

ویژگی های زبان روسی

الفبای زبان روسی وابسته به الفبای سیریلیک (آزبوکا) می باشد که به قرن ۹ میلادی برمی گردد و زبان شناسان سیریل و متودیوس را پدران خط و الفبای روس می دانند. الفبای سیریلیک در حال حاضر پایه الفبای ۱۰۸ زبان زنده دنیا می باشد که اکثرا از زبان های اسلاوی هستند. قبل از قرن ۱۸ و زمانی که از الفبای سیریلیک برای نوشتن زبان روسی استفاده می شد از ۴۲ حرف استفاده می شده است که بعد از قرن ۱۸ این الفبا به شکل جدیدی در آمد و تا به امروز از ۳۳ حرف برای آن استفاده می شود. زبان روسی برای فارسی زبانان تقریبا جزء زبان های سخت برای یادگیری به حساب می آید که دلایل مختلفی دارد اما مهم ترین دلایل آن به صورت زیر می باشد که ویژگی های اصلی این زبان است:

 • در این زبان، اسامی دارای جنسیت هستند یعنی یک اسم می تواند مونث و مذکر بودن آن را مشخص کند و حرف آخر اسامی تعیین می کنند که اسم چه جنسیتی دارد. به عنوان مثال برای اسامی پسرا پسوند Ovich و برای اسم دختران پسوند Ovna قرار می گیرد.
 • در این زبان حالت جمع بیشتر اسامی دارای قاعده می باشد اما حالت جمعه بسته به آخر کلمات متفاوت می باشد
 • این زبان یک زبان حالت محور می باشد و بسته به موقعیت استفاده از کلمات می تواند معانی متفاوتی داشته باشند به عنوان مثال اسامی در زبان روسی دارای ۶ حالت متفاوت هستند.
 • در این زبان صفات هم صرف می شود البته صرف کردن صفت ها دارای قاعده خاصی است
 • تعداد واژه های مشترک زبان روسی با زبان فارسی بسیار کم است
 • به صورت میانگین از هر ۱۰ کلمه روسی شبیه به حالت انگلیسی آن می باشد بنابراین انگلیسی زبانان ۱۰ درصد از این زبان را متوجه می شوند.
 • در این زبان ساختار جمله اصلا اهمیتی ندارد و ترتیب قرار گرفتن کلمات در جمله مهم ندارد. به عنوان مثال جمله ((امروز سگ گربه را گرفت)) را می توان به ۸ ترتیب مختلف نوشت
 1. Сегодня собака поймала кота.
 2. Cобака поймала кота сегодня.
 3. Поймала собака кота сегодня.
 4. Сегодня собака кота поймала.
 5. Собака кота поймала сегодня.
 6. Поймала кота собака сегодня.
 7. Кота поймала собака сегодня
 8. Кота собака поймала сегодня
 • هیچ کلمه ای در این زبان با حرف A شروع نمی شوند.
 • این زبان یکی از غنی ترین و پیچیده ترین زبان های دنیا به حساب می آید که جزء ۶ زبان رسمی سازمان ملل نیز می باشد. همچنین این زبان را به عنوان زبان بین المللی میان فضانوردان نیز می شناسند.

کاربردها و مزایای یادگیری زبان روسی

یادگیری هر زبان جدیدی می تواند کاربردها و مزایای بسیاری زیادی برای افراد داشته باشد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنی نیست. از مهم ترین کاربردهای این زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یادگیری زبان روسی با هدف تحصیلات

روسیه به عنوان کشوری اروپایی که از نظر جغرافیایی هم به ایران نزدیک می باشد و همچنین به دلیل دانشگاه های معتبر و قیمت های نسبتا ارزان آنها نسبت به سایر نقاط دنیا به یک مقصد محبوب برای ایرانی ها تبدیل شده است بنابراین دانستن زبان روسی برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور و یا کشورهای روسی زبان دیگر را دارند می تواند یک امتیاز ویژه به حساب بیاید.

یادگیری زبان روسی برای ادبیات

همانطور که میدانیم مشاهیر و نویسنده های بزرگی همچون تولستوی، چخوف، داستایوفسکی، پوشکین، بولگاکوف و مایاکوفسکی آثار خودشان را به زبان روسی به رشته تحریر درآورده اند و قطعا خواندن و درک این آثار به زبان اصلی می تواند لذتی چند برابر داشته باشد.

یادگیری زبان روسی برای تجارت و شغل

روسیه را می توان یکی از قدرت های برتر جهان از نظر اقتصاد دانست و شرکت های بزرگ روسی در سراسر دنیا حضور دارند و مشغول فعالیت هستند. بنابراین دانستن زبان روسی می توان فرصت بسیار خوبی برای تجارت و پیدا کردن شغل باشد. کشور ایران نیز روابط گسترده ای با کشور روسیه و شرکت های آن دارد که می تواند یک امتیاز ویژه باشد.

یادگیری زبان روسی برای تاریخ و موسیقی

کشور روسیه دارای تاریخ بسیار پر فراز و نشیبی است و همچنین از نظر موسیقی نیز بسیار غنی است که آثار بسیار با ارزشی را به مردم دنیا هدیه داده است و تنها چیزی که می تواند به شما اجازه بدهد از تمامی این آثار و تاریخ کهن روسیه لذت ببرید زبان است.

یادگیری زبان روسی برای مهاجرت و گردشگری

کشور روسیه شاید به تنهایی به اندازی بسیاری از کشورهای اروپایی جاذبه ها و آثار تاریخی و گردشگری داشته باشد که هر ساله میلیون ها نفر از این کشور بازدید می کنند همچنین به دلیل وسعت بسیار بالایی که دارد یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت می باشد بنابراین دانستن زبان روسی می تواند در این زمینه ها نیز کمک زیادی بکند.

یادگیری زبان روسی

مدت زمان یادگیری زبان روسی

برای یادگیری هر زبانی تعیین مدت زمان آن نمی تواند کار حساب شده ای باشد چرا که باید شرایط زیادی را برای مدت زمان یادگیری آن فراهم کرد. از جمله مهمترین فاکتورهایی که در تعیین مدت زمان یادگیری زبان روسی دخیل هستند میزان آشنایی قبلی فرد با زبان روسی، میزان وقت و زمانی که برای آموزش ها صرف می کند، منابع، اساتید و روش های آموزشی که استفاده می کند و میزان تمرین مداوم روزانه خود فرد می باشد.

تدریس خصوصی زبان روسی

تدریس خصوصی به عنوان یکی از بهترین راه های آموزش زبان امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و با وجود آنکه هزینه های بیشتر نسبت به سایر روش های آموزشی دارد اما با توجه به نتیجه مطلوبی که زبان آموزان کسب می کنند محبوبیت بسیار بالایی دارد. بسیاری از آموزشگاه های زبان خارجه وجود دارند که تدریس خصوصی را به عنوان یکی از خدمات خودشان معرفی کرده اند اما انتخاب آموزشگاه های خوب نیز نیازمند بررسی فاکتورهای خاصی است.
آموزشگاه زبان های خارجه سروش دانش با داشتن سابقه ای دو دهه ای و بهره بردن از اساتید مجرب و با سابقه خانم و آقا توانسته شرایط تدریس خصوصی را برای زبان آموزان خود فراهم کند. از مهم ترین ویژگی های این آموزشگاه آزمون تعیین سطح رایگان، قسط بندی شهریه ها، امکان تدریس در منزل، استفاده از جدیدترین و به روزترین متدهای آموزشی، آموزش های تضمینی و برگزاری دوره های فشرده آموزش زبان های خارجه می باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)