اگر از آن دسته از اساتید هستید که همواره در پی پیدا کردن موثرترین روش های تدریس زبان انگلیسی به جای روش های سنتی و قدیمی هستند ، این مطلب را تا انتها بخوانید. در مورد اینکه کدام روش های آموزشی موثرتر هستند همیشه بحث و گفتگوهای زیادی میان مربیان  اساتید بوده است. اما انتخاب یک روش آموزشی باید بر اساس فاکتورهایی مانند نیاز دانش آموز، سن و سال او، میزان آشنایی او با زبان و غیره صورت بگیرد.

چرا باید از روش های خلاقانه استفاده کرد؟

همه ما این نکته را تجربه کرده ایم که چیزی که متفاوت بوده را همیشه به خاطر می سپاریم حتی اگر سال های زیادی از آن گذشته باشد. روش های خلاقانه برای یاد دادن زبان می تواند علاوه بر آن که انرژی و خلاقیت بیشتری را به دانش آموزان تزریق کند از نظر یادگیری هم نتیجه بهتری داشته باشد و دانش آموزان را از حالت کسلی و بی حالی خارج کند.

 هرچند که روش های سنتی آموزش هنوز هم در بسیاری از نقاط مورد استفاده قرار می گیرند و همچنان هم می توانند موثر باشند اما با پیشرفت علوم و تکنولوژی نیاز هست که از جدیدترین و به روز ترین روش های آموزشی در تمامی زمینه ها استفاده شود. از جمله مهم ترین دلایلی که نیاز هست از این روش ها بهره ببرید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زبان آموز نیاز دارد که به روز باشد تا بتواند انگیزه و هیجان خود را برای یادگیری حفظ کند و آن را افزایش دهد. بنابراین از روش های کسل کننده باید دوری کرد. بسیار از دانش آموزانی که از روش های سنتی برای یادگیری زبان استفاده کرده اند با تطابق دادن دانش خود در دنیای امروزی دچار مشکل می شوند. روش های سنتی دانش آموزان را به چالش های جدید نمی کشاند و همین امر باعث کسل کننده شدن آنها شده است.
  • ممکن است که روش های آموزشی سنتی برای همه دانش آموزان خروجی های یکسانی نداشته باشد بنابراین برای هر فردی باید روش آموزشی انتخاب شود که مطابق با شخصیت و کاراکتر او باشد. بسیاری از افراد شنیداری هستند به این معنی که با شنیدن بیشتر یاد می گیرند در حالی که بسیاری هم بصری می باشند و افراد دیگری هم هستند که با روش های دیگر بهتر نتیجه می گیرند.

روش های مختلف آموزش زبان

هر کدام از اساتید و آموزش گاه های زبان روش های خاصی را برای آموزش زبان به دانش آموزان انتخاب می کنند که تمامی روش های خلاقانه نیز باید بر پایه همین روش ها صورت بگیرد. در اصل در هر کلاسی و با هر روش تدریسی هدف بهبود و ارتقای ۴ مهارت اصلی دانش آموزان می باشد که خواندن، نوشتن، شنیدن و حرف زدن می باشد. روش تدریس دستوری، روش تدریس شنیداری، روش تدریس تک زبانه و روش های تدریس فراگیر را می توان رایج ترین روش های تدریس زبان انگلیسی دانست که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

روش تدریس دستوری:

این روش را می توان رایج ترین روش سنتی آموزش زبان دانست و مدرس قواعد دستور زبان انگلیسی را به زبان مادری به دانش آموزان یاد می دهد. این روش معمولا برای افرادی مناسب است که زبان مادری آنها تفاوت زیادی با زبان انگلیسی دارد.

روش تدریس شنیداری:

در این روش مبنای اصلی آموزش بر مهارت شنیداری دانش آموز قرار می گیرد و بیشتر تمرینات این روش به مکالمات بر می گردد و در ابتدای کلاس ها، دانش آموز فقط شنونده می باشد و مدرس از ابزارهای مختلفی برای آموزش استفاده می کند. این روش برای دانش آموز کم سن و سال و افرادی که سیستم نوشتاری زبان مادریشان با زبان انگلیس متفاوت است مناسب می باشد.

روش تدریس تک زبانه:

در این روش مدرس و دانش آموزش هر دو به زبان انگلیسی صحبت می کنند و به هیچ عنوان از زبان مادری خودشان در طول تدریس استفاده نمی کنند. در این روش تدریس واژگان در اولویت می باشد و از ابزارهای کمکی هم می توان بهره برد. در این روش پیچیدگی های زبان انگلیسی راحت تر آموخته می شوند. این روش بیشتر برای مواقعی استفاده می شود که زبان مادری مدرس و دانش آموز و یا دانش آموزان باهم متفاوت می باشد.

روش تدریس فراگیر:

در این روش نیازی به مدرس نیست و فرد باید با اتکا به امکانات و منابع مالی مناسب به کشورهای انگلیسی زبان سفر کرده تا در محیط آن قرار بگیرد و زبان آنگلیسی را بیاموزد، اقامت در یک کشور، تحصیل و کار می توانند به این روش آموزش کمک کنند. این روش برای افرادی که از امکانات کافیی برخوردارند مناسب می باشد.

روش های خلاقانه آموزش زبان انگلیسی

همانطور که قبلا هم گفته شد تمامی روش های خلاقانه ریشه خود را در روش های سنتی می بییند به عنوان مثال زمانی که شما از موسیقی (روش فادری) برای آموزش زبان استفاده می کنید که یک روش جدید و ابتکاری می باشد در اصل شما از روش شنیداری به شکلی متفاوت به دانش آموزان زبان انگلیسی را آموزش می دهید. بهترین روش های خلاقانه آموزش زبان را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد که البته گفتنی است به تناسب شرایط و استعداد و نیازهای هر دانش آموزی می توان روش متفاوت جدیدی را استفاده کرد.

استفاده از گوشی همراه و تبلت برای تدریس زبان انگلیسی

امروزه تکنولوژی جزء جدایی ناپذیر زندگی تمامی افراد در جوامع مختلف می باشد و تقریبا همه افرادی حداقل یکی از ابزارهایی مانند گوشی، تبلت و لبتاب را همیشه به همراه خود دارند. می توانید از این ابزارهای به بهترین نحو برای آموزش زبان انگلیسی بهره ببرید. فیلم های آموزشی، ضبط صداها، استفاده از نرم افزارهای و وبلاگ ها می توانند تمام مهارت های چهارگانه را تقویت کنند.

فعالیت های غوطه وری برای تدریس زبان انگلیسی

سعی کنید دانش موزان خودتان را قبل از شروع درس ها در مباحث غوطه ور کنید. تا زمانی که ذهن درگیر موضوعی نباشد یادگیری آن موضوع غیرممکن است. برای این کار سعی کنید از نقاشی، موسیقی، فیلم و هر چیزی که متناسب با شرایط دانش آموزان شما می باشد استفاده کنید.

بهره بردن از عکس و تصویر برای تدریس زبان انگلیسی

تمام افراد آنچه را که بیشتر میبینند و لمس می کنند بهتر به خاطر می سپارند به همین منظور می توانید از دانش آموزان بخواهید که عکس ها و آلبو های خودشان را همراه خود داشته باشند و در مورد آن با شما و دیگر دانش آموزان صحبت کنند.

روش آموزش زبان انگلیسی

محیط الهام بخش برای تدریس زبان انگلیسی

زمانی که فرد در محیطی قرار می گیرد که کسل کننده و بی روح باشد قطعا در یادگیری او تاثیر منفی زیاد خواهد گذاشت به همین منظور سعی کنید محیط آموزش را برای دانش آموزان خودتان الهام بخش کنید . موضوعات انگیزشی و جذاب را در محیط آموزش به نمایش بگذارید

استفاده از شبکه های اجتماعی برای تدریس زبان انگلیسی

شبکه های اجتماعی همانند تویتر، لینکدین، اینستاگرام و تلگرام امروزه به صورت سرسام آوری مورد استفاده کاربران قرار می گیرند و یک پدیده جهانی را خلق کرده اند می توانید در این شبکه های فعالیت داشته باشید و آموزش های خودتان را به صورت خلاقانه ای به دانش آموزان ارائه بدهید.

آموزش زبان انگلیسی با شبکه های اجتماعی

یادگیری زبان انگلیسی از طریق بازی ها

بازی ها می توانند یکی از روش های بسیار مفید و کار آمد برای تدریس زبان انگلیسی باشند چرا که همزمان سطح هیجان و انگیزه دانش آموزان را بالا می برد و از خسته شدن آنها جلوگیری می کند. بازی های بسیار زیادی وجود دارند که می توانند مورد استفاده قرار گیرند تا یادگیری زبان به شیوه ای ساده تر صورت بگیرد.

درگیر کردن دانش آموزان برای تدریس بهتر

شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که اگر می خواهید چیزی را به خوبی یاد بگیرید آن را به دیگران آموزش دهید. برای زبان نیز همین موضوع صدق می کند. سعی کنید موضوعاتی برای دانش آموزان انتخاب کنید و به آنها فرصت کافی بدهید تا در مورد آن تحقیق کرده و سپس به صورت کنفرانس در کلاس ها ارائه کند. این کار بسیار به یادگیری وی کمک خواهد کرد.

تقویت ارتباط گروهی دانش آموزان برای تدریس بهتر زبان

سعی کنید دانش آموزان را به کارهای گروهی وادارید. برای آنها فعالیت های گروهی تعیین کنید تا بتواند ارتباط خودشان را با سایر دانش آموزان تقویت کنند.

چند راه کلی نیز وجود دارد که می تواند به همراه روش های آموزشی سرعت یادگیری زبان را برای افراد بیشتر کند.

تماشا کردن ویدیو، فیلم و تلویزیون

خواندن محتواها و مطال جذاب

داشتن دفتر خاطرات و وبلاگ انگلیسی

انگلیسی صحبت کردن با دوستان

بازی کردن به زبان انگلیسی

یادگیری کلمات و گرامرها به صورت آنلاین

خواندن کتاب و گوش دادن به موسیقی و رادیو

تدریس خصوصی زبان انگیسی

تدریس خصوصی همواره یکی از بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به شمار می رود که امروزه به دلایل زیادی محبوبت بالایی پیدا کرده و نسبت به سایر روش های آموزشی با استقبال بیشتری رو به رو شده است. آموزشگاه خصوصی زبان سروش دانش به عنوان یکی از بهترین و با سابقه ترین آموزشگاه های زبان های خارجه تدریس خصوصی را به عنوان یکی از خدمات خود و به صورت تضمینی به دانش آموزان ارائه می کند.

این آموزشگاه به سبب داشتن امتیازات و ویژگی های مثبتی که دارد از سایر آموزشگاه های دیگر متمایز می باشد. از مهم ترین امتیازات این آموزشگاه می توان به استفاده از جدیدترین و به روزترین متدهای آموزشی، بهره گیری از اساتید مجرب و با سابقه خانم و آقا، امکان تدریس در منزل، دارای سابقه ای دو دهه ای، قسط بندی شهریه ها و آزمون های تعین سطح رایگان اشاره کرد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)