آزمون mhle چیست و چه کاربردی دارد؟ آیا شرکت در دوره آمادگی آزمون mhle می تواند برای همه افراد مفید واقع شود؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این پرسش ها می رسید.

آزمون MHLE مخفف Ministry Health Language Examination است که به عنوان یک آزمون برای سنجش سطح زبان و میزان مهارت های انگلیسی دانشجویان متقاضی برای شرکت در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی می باشد و معمولا در دانشگاه ها و مراکز عالی پزشکی داخل کشور برگزار می شود. توانایی استفاده از زبان انگلیسی و داشتن مهارت های لازم آن امروزه برای تمامی افراد عادی هم به یک نیاز اساسی تبدیل شده و است و انواع و اقسام دوره ها، کلاس ها و آزمون ها و همچنین منابع بسیار متفاوتی وجود دارد که مردم می توانند با استفاده از آنها مهارت های خودشان را ارتقا و بهبود ببخشند.
اما زبان انگلیسی برای دانشجویان تمامی رشته های دانشگاهی و خصوصا در مقاطع بالاتر و تخصصی تر به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده است. هر کدام از رشته های دانشگاهی مدارک خاصی از زبان را می پذیرند که برای رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن آزمون MHLE مورد قبول می باشد.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: دوره آمادگی برای آزمون ept تضمینی

بهترین منابع برای آزمون MHLE

هر آزمونی قطعا نیازمند داشتن آگاهی و دانش است و باید منابعی را برای گذراندن آزمون ها به صورت موفق مطالع کنید. برای این آزمون هم بهترین راهکار این است که از دانشجویان و افرادی که توانسته اند نمرات بالایی را کسب کنند منابع را بپرسید. اما در کل علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در حوزه زبان های تخصصی پزشکی می توان منابع دیگری را برای آمادگی بالاتر در این آزمون پیشنهاد داد که به شکل زیر می باشند.

  •  مقالات معتبر حوزه پزشکی و پیرا پزشکی که در سایت معتبر(PUBMED) به صورت رایگان موجود هستند.
  •  (BARRON’S HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
  •  ESSENTIAL GUIDE FOR TOEFL 504
  •  PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
  •  TOEFL PREPRATION KIT
  •  LONGMAN

تفاوت آزمون MHLE با آزمون MSRT

• همانطور که می دانید آزمون MSRT هم یکی از آزمون هایی است که برای متاقضیان شرکت در دوره های دکتری و بالاتر لازم می باشد و توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برگزار می شود که یک نهاد غیر پزشکی حاکمیتی است و فرق اساسی آن با آزمون MHLE نهاد برگزار کننده آن می باشد چرا که آزمون MHLE مختص داوطلبان و متقاضیان ادامه تحصیل در مقاطع پزشکی و زیر شاخه های آن می باشد.
• در این آزمون بیشتر موضوعات و موارد امتحانی بر پایه موضوعات پزشکی می باشد در حالی که آزمون MSRT به نسبت عمومی تر می باشد. دیگر تفاوت های این دو آزمون را می تواند در تعداد دفعات برگزاری در سال دانست.• آزمون MSRT در بعضی مواقع حتی بیش از ۱۰ بار در سال برگزار می شود اما آزمون MHLE معمولا هر ۶ ماه یکبار برگزار می شود. سیستم نمره دهی در هر آزمون شبیه به هم بوده و از ۱۰۰ محاسبه می شود اما قطعا آزمون MHLE نیازمند مهارت ها و توانایی بیشتر و دانش بالاتری است چرا که آزمون تخصصی تر می باشد و باید فرد متقاضی در حد نمره ۶.۵ آیلتس توانایی داشته باشد تا بتواند با موفقیت آزمون MHLE را بگذراند.

محتواها و موارد امتحانی در آزمون MHLE

این آزمون همچون آزمون های مطرح آیلتس و تافل در ۱۰۰ سوال با جواب های ۴ گزینه ی برگذار می شود که نمرات منفی نیز برای آن احتساب نخواهد شد. در این آزمون بر خلاف آیلتس و تافل از بین چهار مهارت اصلی شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب فقط دو محتوای شنیداری و درک مطلب را مورد سنجش قرار می دهد.

۱- بخش شنیداری آزمون mhle : در قسمت شنیداری آن که دارای ۳۰ سوال می باشد فرد متقاضی شنونده مکالمه هایی با لهجه امریکن بین چند نفر می باشد و باید به محض شنیدن مکالمات به سوالات۴ گزینه ای که برای او مطرح می شود جواب بدهد. برای موفقیت در این قسمت بسیار لازم است که داوطلبان مهارت شنیداری خودشان را توقیت کنند و از منابع خوبی (مانند فیلم، اخبار، رادیو، موسیقی و …) استفاده کنند.

۲- بخش درک مطلب آزمون mhle : در قسمت درک مطلب هم که همانند مهارت شنیداری دارای ۳۰ سوال می باشد فرد باید بعد از مشاهده متونی که برای او مطرح می شود بتواند به سوالات پاسخی بدهد که به موضوع متن مرتبط باشد.

۳- بخش گرامر و واژگان mhle : برای قسمت های واژگان و گرامر هم که هر کدام دارای ۲۰ سوال می باشند نیاز هست که متقاظی دایره لغات گسترده ای داشته باشد مطالعه هایی در حوزه های مختلف داشته باشد و با لغات آشنایی بسیار خوبی داشته باشد. همچنین قسمت گرامری آزمون که نیازمند تسلط فرد بر انگلیسی است.
با توجه به سوالات و محتواها، حداقل نمره لازم برای موفقیت در این آزمون پاسخ داده به ۵۰ درصد سوالات می باشد و در صورتی که فرد نتواند حداقل به ۵۰ سوال پاسخ دهد قادر به کسب مدرک MHLE نخواهد بود.

آزمون mhle

مشخصات کلی آزمون MHLE

همانطور که گفته شد این آزمون در بخش های درک مطلب و شنیداری، واژگان و دستور زبان افراد را مورد ارزیابی قرار می دهد. مدت زمان این آزمون ۸۵ دقیقه برای پاسخگویی به ۱۰۰ سوال می باشد و هیچگونه نمره منفی برای پاسخ های اشتباه لحاظ نخواهد شد مگر آنکه به یک سوال دو بار پاسخ داده شود. با توجه به آنکه این آزمون تفاوت چندانی با آزمون تافل ندارد، متقاضیان می توانند با استفاده کردن از آزمون های تافل شانس موفقیت خودشان را افزایش بدهند.

ثبت نام و اعلام نتایج آزمون MHLE

بر خلاف رشته های تحصیلی وزارت علوم که متقاضیان باید به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه می کنند، برای رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و زیرشاخه های آن متقاضیان باید به سایت مرکز سنجش وزارت بهداشت مراجعه کنند و اخرین اخبار مربوط به آزمون ها را در آنجا مشاهده کنند.
با توجه به اینکه این آزمون در طی یک سال فقط دو بار برگزار می شود و ظرفیت محدودی هم دارد و فقط در ۴-۵ مرکز استان در کل ایران برگزار می شود، دانشجویان و متقاضیان لازم است که در زمان مشخص شده نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. تاریخ برگزاری هر ساله متفاوت می باشد اما معمولا نوبت اول آن در فصل بهار و نوبت دوم آن نیز پاییز برگزار می شود. بعد از برگزاری آزمون هم معمولا یک هفته طول می کشد که نتایج اولیه آن در وبسیات وزارت بهداشت به اطلاع متقاضیان برسد.

شرایط شرکت در آزمون MHLE

هر آزمونی و در هر نقطه ای از دنیا نیاز به مدارکی دارد. برای این آزمون هم که در حوزه رشته های پزشکی می باشد دانشنامه کارشناسی ارشد الزامی می باشد و رشته های وزارت علوم مجاز به شرکت در این آزمون نخواهند بود. البته گفتنی است که در صورتی که برای ادامه تحصیل و یا کسب بورسیه های تحصیلی اقدام به شرکت در این آزمون کرده باید بدانید که مدت اعتبار مدرک MHLE دو سال است و در صورتی که در طی این دو سال نتوانید جواز ورود به دانشگاه را کسب کنید می بایستی دوباره مدرک قبولی در آزمون را کسب کنید.

روش های آمادگی برای آزمون MHLE

جهت آمادگی برای آزمون mhle شیوه های بسیار زیادی وجود دارد که متقاضی باید با توجه به شرایط و موقعیت خود دست به انتخاب بزند. در حال حاضر موثرترین شیوه برای آمادگی رفتن به ملاس های تدریس خصوصی است که زبان آموز طی آن در کمترین زمان ممکن ، بهترین نتیجه را دریافت می نماید. کلاس های خصوصی مزایا و برتری های بسیار زیادی به نسبت سایر شیوه های آموزشی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- برنامه آموزشی با توجه به سطح دانش خود فرد تعیین می شود.
۲- محل برگزاری کلاس ها به انتخاب زبان آموز خواهد بود.
۳- تعدا جلسات و ساعات آموزشی با توجه به برنامه خود زبان آموز می باشد.
۴- مدرس و استاد زبان می تواند با توجه به سبک یادگیری زبان آموز کلاس وی را مدیریت نموده و به او آموزش دهد.

دوره های تدریس خصوصی آزمون MHLE آموزشگاه زبان سروش دانش

امروزه تدریس خصوصی در بسیاری از آموزشگاه های زبان برای اکثر آزمون ها و مدارک زبان انجام می گیرد اما انتخاب آموزشگاه باید بر اساس سوابق، اساتید، خدمات، متدهای آموزشی صورت بگیرد. آموزشگاه زبان سروش دانش به عنوان یکی از آموزشگاه هایی که در زبان انگلیسی و زبان های مطرح دنیا فعالیت دارد با سابقه ای درخشان و استفاده از اساتید برجسته و مجرب خانم و آقا و استفاده از جدیدترین و قوی ترین روش های آموزشی به روز دنیا برای متقاضیان شرکت در آزمون MHLE شرایطی را فراهم کرده است که بتوانند با استفاده از آموزش های اختصاصی در سریع ترین زمان ممکن و به صورت تضمینی به نتیجه دلخواه خود برسند.
این آموزشگاه با داشتن برنامه ریزی دقیق، آموزش از صفر تا صد تمامی آزمون های انگلیسی را به متقاضیان ارائه می کند. از ویژگی های مثبت آموزشگاه سروش دانش می تواند به آزمون های تعین سطح برای متقاضیان به صورت رایگان، قسط بندی کردن شهریه ها برای زبان آموان، برگزاری دوره های کامل و تضمینی، امکان تدریس خصوصی در منزل و … اشاره کرد.

۱.۷/۵ - (۳ امتیاز)