آیا می دانید در دوره آمادگی برای آزمون EPT تضمینی از چه منابع آموزشی استفاده می شود و این دوره مناسب چه کسانی است؟ در ادامه این مطلب جواب این سوال را خواهید گرفت.

آزمون EPT چیست و چه کاربردی دارد؟

آزمون EPT که مخفف English Proficiency Test می باشد یکی از آزمون های زبان انگلیسی می باشد که برای داوطلبان متقاضی شرکت در دوره تحصیلی دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی لازم می باشد. ارائه این مدرک برای تمامی داوطلبان دکتری در این دانشگاه الزامی می باشد و توسط واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به منظور سنجش و ارزیابی سطح عمومی زبان دانشجویان برگزار می شود.

تاریخچه آزمون EPT در دانشگاه آزاد

از آنجا که زبان انگلیسی به یکی از ضروریات و نیازهای اصلی تحصیل در مقالع بالا و تکمیلی دانشگاهی می باشد؛ دانشگاه آزاد نیز همانند دانشگاه های سراسری که زیر نظر وزارت علوم، مدرک آزمون MSRT و دانشگاه های پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت، مدرک آزمون MHLE را از دانشجویان خود طلب می کنند از سال ۱۳۸۶ تصمیم گرفت که آزمونی تحت عنوان EPT را برگزار بکند. این آزمون به مدت ۶ سال به صورت فصلی برگزار می شد که بعد از آن و تا به امروز به صورت ماهانه برگزار می شود. امروزه ارائه این مدرک برای تمامی داوطلبان دکتری دانشگاه های آزاد اسلامی الزامی می باشد.

آمادگی برای آزمون ept

بهترین منابع برای آزمون EPT

برای موفقیت در هر آزمونی قطعا نیاز به داشتن اطلاعات و دانش بالایی است و باید منابع مختلفی را برای کسب نتیجه دلخواه مطالعه کرد. برای موفقیت در آزمون EPT بهترین راهکار مشورت با دانشجویان و داوطلبانی است که در دوره های قبلی این آزمون موفق به کسب نمرات بالا شده اند. این افراد به خوبی می توانند شما را راهنمایی کنند. با توجه به این که این آزمون تقریبا حالتی عمومی دارد و برای رشته های خاصی نیست (همانند آزمون MHLE که مخصوص رشته های پزشکی و پیرا پزشکی است و داوطلب نیاز دارد بسیار تخصصی تر مطالعه کند) موفقیت در آن می تواند با مقداری تلاش به دست بیاید و نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. اما با توجه به محتوای آزمون ها در دوره های قبل می تواند منابعی را برای این آزمون معرفی کرد که شامل

 1.  absolutely essential words 504 برای یادگیری ۵۰۴ واژه ضروری بکار می رود.
 2.  Essential words for the TOEFL این کتاب نیز برای افزایش سطح لغات پر کاربرد بکار می رود.
 3.  LONGMAN کتاب بسیار پر باری است که از هر نظر برای زبان آموزان مفید است.
 4.  Longman Preparation course for the TOEFL Test
 5.  English Grammar Digest برای تقویت گرامر مورد نیاز آزمون EPT مفید است.
 6.  Select Reading pre-intermediate/intermediate/upper-intermediate
 7.  Mosaic
 8. ۱۱۰۰ Words You Need to Know
 9.  نمونه سوالات آزمون دوره های گذشته که داوطلبان را با منابع بیشتر آشنا خواهد کرد

تفاوت آزمون EPT با آزمون های MSRT و MHLE

همانطور که گفته شد آزمون EPT برای داوطلبان شرکت در دوره های دکتری در دانشگاه های آزاد اسلامی می باشد در حالی که آزمون MSRT برای دانشجویان دکتری دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم می باشد و آزمون MHLE هم برای داوطلبان دانشگاه های زیر نظر وزارن بهداشت می باشند. آزمون EPT همانند آزمون MSRT و بر خلاف آزمون MHLE که دو بار در سال برگزار می شود به صورت ماهانه برگزار می شود. سیستم نمره دهی در این آزمون هم مانند دو آزمون دیگر از ۱۰۰ می باشد و کسب حداقل نمره ۵۰ لازمه قبولی و دریافت مدرک آن می باشد.

محتواها و موارد امتحانی در آزمون EPT

این آزمون همچون آزمون های مطرح آیلتس، تافل، MSRT و MHLE به صورت ۱۰۰ سوال با جواب های چهار گزینه ای برگزار می شود. آزمون EPT در مقایسه با آزمون بین المللی تافل بخش های شنیداری و نگارش را مورد ارزیابی قرار نمی دهد ولی از نظر سطح کیفیت تقریبا برابر با تافل دکتری و یا همان آزمون زبان عمومی دکتری می باشد.

 1.  در قسمت درک مطلب فرد داوطلب باید با توجه به متونی که مطالعه می کنید به ۳۰ سوال پاسخ بدهد به گونه ای که پاسخ های او بیشتر ارتباط را با موضوع متن داشته باشد.
 2.  برای قسمت های واژگان نیز ۳۵ سوال در نظر گرفته شده است که به ارزیابی و سنجش میزان اطلاعات و عمومی و دایره واژگان داوطلبان می پردازد.
 3.  در قسمت گرامر هم ۳۵ سوال در نظر گرفته می شود که باز هم نیاز هست که متقاضی دایره لغات گسترده ای داشته باشد و تسلط کافی بر زبان انگلیسی داشته باشد. قسمت گرامر در این آزمون به دو بخش تقسیم می شود: در بخش اول داوطلب باید از بین چهار کلمه یا عبارت،گزینه ای را انتخاب کنند که نادرست است. یعنی ۳ مورد درست است و یک مورد نادرست. در بخش دوم در هر سوال ۴ جمله وجود دارد که داوطلب باید جمله ای را که از نظر گرامری نادرست است انتخاب کرده و در پاسخنامه وارد نماید.
  البته باید توجه داشت که این تقسیم بندی سوالات در آزمون EPT تقریبی می باشد و ممکن است که گاهی اوقات سوالات یک قسمت از بقیه قسمت ها بیشتر باشد و ممکن است قسمتی دارای ۲۵ سوال باشد و قسمت های دیگر بیشتر باشند.. برای قبولی در آن، داوطلب باید حداقل به ۵۰ سوال پاسخ درست داده باشد. در این آزمون نمره منفی اعمال نخواهد شد مگر آنکه متقاضی به یک سوال دو بار پاسخ داده باشد.

مشخصات آزمون EPT

همانطور که گفته شد این آزمون در ۳ بخش واژگان، درک مطلب و گرامر به ارزیابی و سنجش توانایی داوطلبان می پردازد. مدت زمان این آزمون ۱۴۰ دقیقه برای پاسخ دادن به ۱۰۰ سوال تستی می باشد و نمره منفی نیز نخواهد داشت. این آزمون شباهت زیادی به آزمون آیلتس تافل دارد و کسانی که در حد نمره ۶.۵ آیلتس اطلاعات داشته باشند به راحتی می توانند این آزمون را با نتیجه مطلوب به پایان برسانند.

ثبت نام و اعلام نتایج آزمون EPT

آزمون EPT حداقل ۱۰ بار در سال برگزار می شود و نهاد برگزار کننده آن نیز دانشگاه آزاد اسلامی می باشد. کسانی که تمایل به شرکت در این آزمون را دارند باید از طریق سامانه الکترونیکی دانشگاه آزاد اقدام به ثیت نام کنند و با وارد کردن مشخصات و پرداخت هزینه ها مجوز شرکت در آزمون را به دست بیاورند. برای شرکت در این آزمون محدودیتی وجود ندارد و داوطلبان می توانند به تعداد نامحدود در آن شرکت کنند.

شرایط شرکت در آزمون EPT

آزمون EPT هم همانند تمامی آزمون های دیگر نیازمند شرایط و مدارکی است و لازم است که برای شرکت در این ازمون دانشنامه کارشناسی ارشد را داشته باشید. لازم به ذکر است که مدت اعتبار این مدرک این آزمون ۲ سال است و در صورتی که در طی دو سال نتوانید جواز حضور در دانشگاه را کسب کنید نیاز هست که دوباره مدرک EPT را اخذ کنید. همچنین این مدرک در خارج از کشور فاقد اعتبار می باشد و دانشگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند نیز این مدرک را د هنگام مصاحبه دکتری قبول نمی کنند.

روش های آمادگی برای آزمون EPT

برای آماده بودن و کسب موفقیت در آزمون EPT روش ها متعددی وجود دارد که هر داوطلب می تواند با توجه به شرایطی که دارد از آنها استفاده کند.  با توجه به اینکه داوطلبان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به زمان و انرژی خود حساسیت بالایی دارند می توان بهترین گزینه را شرکت در کلاس های خصوصی دانست. کلاس تدریس خصوصی زبان انگلیسی و آزمون EPT اگر با متدهای جدید آموزشی صورت بگیرد می تواند نتایج عالی بدهد.
هر چند که این کلاس ها از نظر هزینه با بقیه روش های آموزشی قابل مقایسه نیست اما مزیت هایی زیادی دارد که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. در این کلاس ها، داوطلبان می توانند زمان و مکان تدریس را انتخاب کنند و در برنامه ریزی ها دخیل باشند. یکی دیگر از مزایای این کلاس ها اختصاص وقت و انرژی کامل اساتید به یک نفر می باشد که می تواند به نتیجه مطلوبی ختم شود و موفقیت دانشجو را تضمین کند.
اما علاوه بر استفاده از منابع خودآموز و شرکت در کلاس ها، متقاضیان باید دایره واژگان گسترده و وسیعی داشته باشند و در گرامر و درک مطلب هم توانایی بالایی داشته باشند. بنابراین برای موفقیت در این آزمون نیاز هست که مطاله بالایی داشته باشند.

دوره های تدریس خصوصی آزمون EPT آموزشگاه سروش دانش

بسیاری از آموزشگاه های زبان های خارجه امروزه تدریس خصوصی را به عنوان یکی از خدمات خودشان به زبان آموزان معرفی می کنند که بسیار زیاد هم می باشند اما انتخاب یک آموزشگاه خوب باید بر اساس ارزیابی فاکتورهایی از جمله سابقه آموزشگاه، اساتید و مربیان آن، خدماتی که ارائه می کنند، هزینه هایی که دریافت می کنند، کیفیت و متدهای آموزشی آنان و… صورت بگیرد.
آموزشگاه زبان سروش دانش یکی از آموزشگاه های با سابقه است که در زبان های مطرح جهانی از جمله انگلیسی فعالیت می کند و به داوطلبان خدمات ارائه می کند. این آموزشگاه دارای دو دهه سابقه، اساتید و مربیان با تجربه اعم از آقا و خانم، دارای جدیدترین و ومدرن ترین مدتهای آموزشی و به روز می باشد که آزمون های مهمی همچون تافل، آیلتس، MHLE، MSRT، GRE، TOLIMO، EPT و … را پوشش می دهد و به صورت تضمینی به متقاضیان خدمات اختصاصی ارائه می کند.
آزمون ها تعیین سطح در آموزشگاه سروش دانش رایگان بوده، شهریه ها برای رفاه داوطلبان به صورت قسطی می باشد، امکان تدریس در منزل و دوره های فشرده وجود دارد و با برنامه ریزی دقیق از سطح ابتدایی تا پیشرفته را پشتیبانی می کند.

Rate this post