زبان هلندی (Dutch) یکی از زبان هایی است که ریشه آن به زبان های ژرمنی بر می گردد که خود از تیره زبان های هندواروپایی می باشد. این زبان به عنوان زبان رسمی کشور هلند، بلژیک (فلامز)، آرویا، سورینام، سنت مارین و همچنین یک از زبان های کشور بلژیک و چند کشور دیگر نیز استفاده می شود. زبان هلندی زبان مادری بیش تر از ۲۵ میلیون نفر در دنیا می باشد و به عنوان یکی از زبان های رسمی در اتحادیه اروپا شناخته شده که در بیش از ۴۰ کشور دنیا تدریس می شود. از این رو یادگیری زبان هلندی برای عده بسیار زیادی ضروری می باشد.

ویژگی های زبان هلندی

همانگونه که گفته شد زبان هلندی یکی از زبان های ژرمنی غربی است که از لحاظ ساختاری و قواعد صرفی با انگلیسی شباهت های زیادی دارد. به جز شباهت هایی که این زبان با زبان های ژرمنی غربی دارد، لغات های فرانسوی بسیاری هستند که این زبان به وام گرفته است. در اصل زبان هلندی به زبان آلمانی شباهت دارد. تعداد حروف این زبان ۲۷ عدد می باشد.

  • در زبان هلندی لغات و اسامی جنسیت محور می باشند به این معنی یک اسم یا لغت می تواند خنثی، مذکر و یا مونث باشد
  • ترتیب کلمات در جملات هلندی اهمیت ندارد و همانند زبان روسی می توان از هر ترتیبی برای ارائه جملات استفاده کرد
  • لغات مشترک بسیار زیادی در زبان هلندی و لاتین وجود دارد
  • افعال در زبان هلندی دارای دو وجه مختلف هستند
  • بیشتر از ۹۵ درصد کلمات و لغاتی که در زبان هلندی نوشته می شوند به همان شکل نیز خوانده می شوند
  • در زبان هلندی بر خلاف بسیاری از زبان های مطرح دنیا حروف تعریف وجود ندارند
  • این زبان تنها دارای ۵ زمان گرامری است که همین امر می تواند یادگیری آن را آسان تر کند
  • زبان هلندی دارای ترتیب واژه ای V2 می باشد یعنی اینکه در عبارات اصلی جمله، فعل در مکان دوم قرار می گیرد
  • صفات همیشه قبل از اسم هایی می آیند که آنها را توصیف می کنند

مزایا و کاربردهای یادگیری زبان هلندی

اغلب افراد به دلایل گوناگونی می خواهند که یک زبان خارجی را به عنوان زبان دوم و یا حتی سوم یاد بگیرند. هر زبان جدید که شما یاد می گیرید می تواند مزایا و کاربردهای زیادی داشته باشد و زبان هلندی هم از این قاعده مستثنی نیست و یادگیری آن می تواند کاربردهایی داشته باشد.

تاثیر زبان هلندی در شغل و تجارت

هلند یکی از کشورهای صنعتی به حساب می آید و از نظر شغل و تجرات می تواند گزینه بسیار خوبی برای افراد باشد و همچنین دانستن زبان هلندی در داخل کشور نیز می تواند تضمین کننده یک شغل مناسب و تدریس باشد.

یادگیری زبان هلندی

تاثیر زبان هلندی درمهاجرت و ادامه تحصیل

یکی دیگر از اهدافی که اغلب مردم زبان هلندی را یاد می گیرند مهاجرت و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های هلند و بلژیک می باشد چرا که این کشور ها جزء کشورهای مرفه و صنعتی اروپا به حساب می آیند و محل مناسبی برای تحصیل و زندگی هستند.

زبان هلندی و گردشگری

افراد زیادی هستند که تمایل دارند کشورهای مختلف را از نزدیک ببیند و با فرهنگ های مختلف آشنایی پیدا کنند کشورهای هلندی زبان زیادی هم هستند که همواره به دلیل جاذبه های گردشگری زیادی که دارند مقصد محبوب گردشگران هستند بنابراین یادگیری زبان هلندی از این نظر هم می تواند کمک زیادی به مردم بکند.

دریچه ای رو به زبان های دیگر

در ابتدای مقاله هم گفته شد که زبان هلندی نزدیکی قابل توجهی به زبان های انگلیسی، دانمارکی و نروژی دارد بنابراین یادگیری این زبان می توان پلی برای یادگیری زبان های مشابه هم باشد و یادگیری آنان را برای افراد راحت تر کند.

تدریس خصوصی زبان هلندی

تدریس خصوصی زبان یکی از بهترین راه ها برای کسب نتیجه مطلوب و یادگیری زبان جدید می باشد. تدریس خصوصی هر چند هزینه های بالاتری نسبت به سایر شیوه های آموزش دارد اما قطعا نتایج بهتری نیز به همراه دارد. آموزشگاه زبان سروش دانش به عنوان یکی از آموزشگاه های زبان های خارجه که دارای سابقه ای درخشان می باشد به صورت تضمین کلاس های خصوصی آموزش زبان هلندی را برای زبان آموزان برگزار می کند.

از مهم ترین ویژگی های این آموزشگاه می توان به قسط بندی شهریه ها، اخذ آزمون های رایگان تعیین سطح، تدریس خصوصی در منزل، استفاده از جدیدترین و به روزترین متدهای آموزشی، بهره گیری از اسایتید مجرب و با ساقه خانم و آقا و همچنین برنامه ریزی کلاس ها و دوره ها بر اساس برنامه های زبان آموزان اشاره کرد که این موسسه را از سایر آموزشگاه های دیگر متمایز کرده است.

تاریخچه زبان هلندی

همانگونه که گفته شد زبان هلندی از زبان های ژرمنی و زیر شاخه زبان های هندواروپایی است. هرچند که قدمت این زبان به سال ۱۰۷ میلادی برمی گردد آما آثار مکتوب بسیار محدودی از آن در دسترس می باشد. تاریخ این زبان را می توان به سه دوره هلندی باستان، هلندی میانه و هلندی مدرن یا امروزی تقسیم کرد. هلندی باستان از سال های ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ میلادی بوده است که زبان هلندی تاصیرات زیادی از زبان آلمانی و انگلیسی کهن گرفته است.

هلندی میانه که از سال های ۱۱۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی بوده سات زمانی است که زبان دستور زبان و فرهنگ لغات هلندی با گرفتن تاثیرات بیشتر از زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی شکل گرفته است و در دوره مدرن که از سال ۱۷۰۰ میلادی تا کنون بوده است این زبان به صورت ثابت پار برجا بوده است اما همچنان و سالانه لغات بسیاری را از زبان های دیگر در فرهنگ لغات خودش استفاده می کند. البته واژه های هلندی بسیاری زیادی نیز به دلیل مهاجرت ها در قرون اخیر وارد زبان های آمریکا و انگلیس و دیگر کشورها شده است.

میزان سختی زبان هلندی و مدت زمان یادگیری آن

با توجه به ویژگی هایی که برای زبان هلندی بیان کردیم می توان این زبان را تقریبا یک زبان آسان برای یادگیری بدانیم چرا که اشتراکات زیادی با زبان انگلیسی دارد. البته برآورد شده است که این زبان بیشتر از ۶۰ میلیون واژه، حرف اضافه، صرف شده و کلمات دیگر است.

همچنین مدت زمان یادگیری زبان هلندی همانند تمامی زبان های دیگر بر اساس فاکتورهایی مانند میزان آشنایی قبلی فرد با زبان مورد نظر، میزان نزدیکی زبان مادری فرد به زبان هلند، روش ها و متدهای آموزشی مورد استفاده، منابع مورد استفاده، میزان تمرین روزانه و مدت زمانی که صرف آن می شود بستگی دارد.

۳.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)