آیا یادگیری زبان دانمارکی سخت است؟ زبان دانمارکی چه ویژگی های شاخصی دارد؟ یادگیری زبان دانمارکی چه مزایا و کاربردهایی دارد؟ هزینه تدریس خصوصی زبان دانمارکی در ایران چقدر است؟ با خواندن این مطلب جواب این سوالات را خواهید یافت.

از نظر ریشه شناسی اگر از سمت زبان های هند و اروپایی به سمت زبان های آلمانی و سپس زبان آلمان شرقی بیاییم به زبان های شرق اسکاندیناوی می رسیم که یکی از بارزترین زبان های آن زبان دانمارکی است که امروزه در حدود ۶ تا ۷ میلیون نفر در سراسر جهان گویشور دارد. زبان دانمارکی امروزه در کشورهایی مانند دانمارک، جزایر فارو، سرزمین های خودمختار گرینلند، ایسلند و آلمان مورد استفاده قرار می گیرد به گونه ای که در کشور ایسلند این زبان را به عنوان زبان دوم در مدارس تدریس می کنند.

البته نکته مهمی که در مورد زبان دانمارکی وجود دارد این است که این زبان به صورت قانونی و رسمی به عنوان زبان رسمی کشور دانمارک انتخاب نشده است و فقط به دلیل استفاده اکثریت مردم و عرف جامعه در این کشور رسمیت پیدا کرده است و زبان ارگان های دولتی لقب گرفته است. زبان دانمارکی شباهت و قرابت زیادی به زبان کشورهای مناطق اسکاندیناوی دارد و این ریشه تاریخچه مشترک آنها دارد.

آیا یادگیری زبان دانمارکی سخت است؟

تاریخچه زبان دانمارکی

همانطور که اشاره شد زبان دانمارکی عضوی از مجموعه زبان های اسکاندیناوی شرقی و از خانواده بزرگ زبان های هند و اروپایی به شمار می رود. به واسطه همین ریشه ای که دارد، می توان شباهت های زیادی بین این زبان و زبان های نروژی، ایسلندی و سوئدی پیدا کرد و کسانی که به یکی از این زبان های تسلط داشته باشند کار سختی برای یادگیری دیگر زبان ها نخواهند داشت. زمان حضور وایکینگ ها در مناطق اسکاندیناوی این زبان ها از همدیگر تفکیک شدند و تغییرات زیادی را متحمل شدند. پس از دوره وایکینگ ها زبان دانمارکی مانند بسیاری از زبان های دنیا ۳ دوره مختلف زمانی را تجربه کرد که دوره کهن، دوره میانه و دوره مدرن هستند.

• از دوره کهن این زبان فقط تعداد محدودی آثار، اسناد و کتیبه وجود دارند که به زمان رونی ها (Runic) بر میگردد و قدمت بسیار زیادی دارند.

• در دوره میانه، زبان دانمارکی تغییرات زیادی را به خود دید که در جهت ساده تر شدن آن بود و باعث شد که صرف کردن فعل ها، ساختار دستور زبان و بهره گیری از واژه های بیگانه در آن نسبت به دوره کهن به صورت محسوس ساده تر شود و این زبان به گویش های مختلفی تقسیم شد.

• دوره مدرن این زبان از سال ۱۵۰۰ میلادی شروع شد و تغییرات اساسی باعث شد که این زبان در کل کشور دانمارک همه گیر شده و به صورت زبان رسمی شناخته شود. در قرن ۱۷ میلادی این زبان دوباره به سمت زبان آلمانی کشیده شد و واژه های بسیار زیادی را از آن قرض گرفت و استفاده کرد به گونه ای که بیشتری آثار مربوط به قرن ۱۸ میلادی که به زبان دانمارکی نوشته شده اند، واژه های آلمانی زیادی را به خود می بینند. بعد از آن نیز با تغییرات دیگری که بر روی این زبان تحمیل شده به شکل امروزی درآمده است که مورد استفاده مردم امروز دانمارک است.

ویژگی های زبان دانمارکی

شاید بسیار شنیده باشیم که میزان سختی زبان دانمارکی را با زبان هایی مانند چینی، ژاپنی، آلمانی و دیگر زبان های سخت مقایسه می کنند اما واقعیت مطلب چنین نیست. البته این نکته را باید در نظر داشت که زبان دانمارکی برای فارسی زبانان قطعا سخت تر از یک فرد نروژی یا انگلیسی است و این امری طبیعی است.

یادگیری هر زبان جدیدی می تواند سختی های خاصی داشته باشد اما شدنی است. زبان دانمارکی مانند تمامی زبان های زنده دنیا دارای ویژگی های منحصر به فردی است و با تمرین و صرف وقت و انرژی مناسب قطعا می توان به نتیجه مطلوبی رسید و آن را به خوبی یاد گرفت. از جمله ویژگی های شاخص این زبان می توان موارد زیر را نام برد:

• زبان دانمارکی دارای الفبایی با ۲۶ حرف است که تقریبا شباهت زیادی به الفبای لاتین دارد و فقط ۳ حرف æ، ø و å آن متفاوت است.

• این زبان دارای ۴۰ مصوت است که ۱۶ مصوت آن به صورت کوتاه و بلند دسته بندی می شوند.

• برای جمع بستن اسامی در زبان دانمارکی قاعده و قانون مشخصی وجود ندارد.

• یکی از دلایلی که این زبان را مقداری برای یادگیر دشوار می کند حالت محور بودن آن است.

• در زبان دانمارکی هم افعال و هم صفت ها صرف می شوند بر خلاف زبان فارسی که فقط صرف فعل داریم.

• واژه های مشترک بسیار کمی بین زبان فارسی و زبان دانمارکی وجود دارد.

کاربردها و مزایای یادگیری زبان دانمارکی

یادگرفتن هر زبان جدیدی قطعا می تواند مزایای زیادی داشته باشد خصوصا در جهان امروز که با پیشرفت علوم، تکنولوژی و حمل و نقل، ارتباط بین کشورهای مختلف از سراسر جهان بسیار ساده شده است و فواصل جغرافیایی نمی توانند هیچگونه محدودیتی برای افراد مختلف ایجاد کنند. یادگیری زبان دانمارکی هم مانند زبان های دیگر می تواند کاربردها و مزایای بسیاری داشته باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تاثیر زبان دانمارکی برای تحصیل و یا مهاجرت

دانمارک از جمله کشورهای اروپایی است که مقصد بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیلات عالی و افراد مختلف برای گرفتن اقامت است چرا که این کشور در بین بهترین کشورهای جهان برای زندگی کردن قرار دارد و دانشگاه های معتبر زیادی هم دارا می باشد. به همین دلیل آشنایی با زبان رسمی این کشور می تواند در روند و میزان موفقیت و پیشرفت دانشجویان و افراد عادی تاثیر بسیاری داشته باشد.

تاثیر زبان دانمارکی در شغل و تجارت

همانگونه که گفته شد فواصل جغرافیایی امروزه مانعی جدی برای افراد نیست و مردم در کجای دنیا که آینده بهتری برای خودشان متصور باشند می توانند به زندگی، فعالیت های اقتصادی و دیگر اهداف بپردازند. دانمارک یکی از کشورها مهاجر پذیر اروپا است که سرمایه گذاران زیادی را به واسطه داشتن پتانسیل بالا به خود جذب کرده است. بنابراین افرادی که می خواهند در این کشور هر گونه فعالیت اقتصادی داشته باشند، یادگیری زبان رسمی آنها می تواند یکی از زمینه های اصلی موفقیت باشد.

تاثیر یادگیری زبان دانمارکی برای کسب درآمد

چنانچه قصد خروج از کشور را نیز نداشته باشید تسلط بر زبان دانمارکی می تواند آینده شغلی و کاری شما را تضمین کند چرا که یکی از زبان های محبوب در میان ایرانی ها برای یادگیری است و از طریق تدریس می توانید شغلی مطمئن و پردرآمد داشته باشید.

تاثیر یادگیری زبان در یادگیری سایر زبانها

همانطور که گفته شد کشورهای زیادی مانند نروژ، ایسلند، هلند و آلمان دارای ریشه ای مشابه هستند و از زبانهای اسکاندیناوی شرقی گرفته شده اند. به همین دلیل شباهت و قرابت های زیادی بین زبان ها وجود دارد و اگر به زبان دانمارکی تسلط داشته باشید برای یادگیری دیگر زبان ها مشکل و محدودیت زیادی نخواهید داشت.

تاثیر یادگیری زبان دانمارکی در سفر و گردشگری

سفر و تفریح یکی از جنبه های اصلی زندگی است و به سبب راحت تر شدن حمل و نقل ها، سفر به کشورهای خارجه امروزه طرفداران زیادی دارد که کشورهای منطقه اسکاندیناوی همیشه در میان گردشگران محبوبیت بالایی داشته اند چرا که دارای جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی بسیار زیبایی هستند.

اگر به زبان دانمارکی تسلط داشته باشید قطعا لذت سفر برای شما چندین برابر خواهد شد. همچنین یادگیری زبان دانمارکی مانند سایر زبان های دیگر می تواند در هوشیارتر شدن ذهن به شما کمک کند چرا که ذهن و مغز شما را با چالش های جدیدی روبه رو کرده و شما را وادار به استفاده بیشتر از ذهنتان می کند.

میزان سختی زبان دانمارکی و مدت زمان یادگیری آن

با توجه به تاریخچه و ویژگی هایی گفته شده برای زبان دانمارکی می توان این زبان را مقداری سخت تلقی کرد البته میزان سختی و مدت زمان مورد نیاز برای یادگیری زبان دانمارکی به فاکتورها و شرایط ویژه ای مانند میزان آشنایی قبلی فرد با زبان مورد نظر، میزان نزدیکی زبان مادری فرد به زبان دانمارکی ، روش ها و متدهای آموزشی مورد استفاده، منابع مورد استفاده، زمان و مکان تدریس، سن زبان آموز و میزان تمرین روزانه و مدت زمانی که صرف آن می شود بستگی دارد اما آنچه که اهمیت دارد این است که در صورت تلاش کردن هر سختی آسان می شود و نتیجه شیرینی در پی خواهد داشت.

آموزشگاه زبان سروش دانش

آموزشگاه زبان سروش دانش با کادری مجرب و چندین سال تجربه تدریس خصوصی و عمومی یکی از بهترین آموزشگاه های زبان در سطح شهر تهران می باشد. شما می توانید همه روزه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید و در رابطه با یادگیری و تدریس خصوصی زبان های خارجه مشاوره دریافت کنید.

۳.۹/۵ - (۲۱ امتیاز)